OFE czerwiec zaliczą do udanych. Wyniki funduszy emerytalnych

Mój plan emerytalny

Czerwiec upłynął pod znakiem wzrostów na rynkach akcji i obligacji na całym świecie, w tym w Polsce.

Pieniądze i wykres
Fot. stock.adobe.com/jintana

Czerwiec upłynął pod znakiem wzrostów na rynkach akcji i obligacji na całym świecie, w tym w Polsce.

W czerwcu #OFE zyskały średnio +3,7%, a licząc od początku roku +4,2% @analizy_pl

Po słabym maju, czerwiec uczestnicy otwartych funduszy emerytalnych (OFE), mogą zaliczyć do bardzo udanych. Warszawskie indeksy giełdowe rosły – indeks WIG20 o +4,0%, mWIG40 o +3,3%, a sWIG80 o +2,1% – a to właśnie polskie spółki stanowią główny składnik portfeli OFE. Część środków ulokowanych jest również w akcjach spółek notowanych za granicą. Te spisały się jeszcze lepiej niż krajowy parkiet. Indeks MSCI AC World odzwierciedlający koniunkturę na największych giełdach świata wzrósł o +6,4%.
Aktywa OFE w czasie

Wyniki funduszy emerytalnych

Wzrosty notowań akcji polskich i zagranicznych spółek przełożyły się na wysokie miesięczne wyniki OFE. Wszystkie wypracowały co najmniej 3-proc. stopę zwrotu. Liderem zestawienia jest Allianz Polska OFE (+4,3%). Z kolei w długim, 10-letnim horyzoncie, a w takim należy rozpatrywać stopy zwrotu w szczególności funduszy emerytalnych, liderem jest MetLife OFE z wynikiem +80,6%.
Wyniki

Ranking OFE

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, również w czerwcu liderem Rankingu OFE pozostaje Nationale-Nederlanden OFE z ocenami 5a zarówno w krótkim (12 mies.) jak i średnim (36 mies.) terminie. Wysoki wynik w czerwcu poprawił 12-mies. ocenę rankingową Allianz Polska OFE z najniższej 1a do neutralnej 3a. Swoją ocenę wyraźnie poprawiło również Aviva OFE (obecnie 5a), które w maju plasowało się w dolnej części tabeli z oceną 2a.
Ranking

Aktywa funduszy emerytalnych

Wartość środków zgromadzonych w OFE wzrosła o 5,6 mld zł do 161,8 mld zł na koniec czerwca. To pokłosie dobrych wyników funduszy w czerwcu. Ujemny wpływ na bilans zmiany aktywów miały natomiast przepływy pomiędzy ZUS a OFE. W ramach tzw. „suwaka” OFE przelały na konta ZUS 575 mln zł, jednocześnie otrzymując z tytułu składek 268 mln zł.
Aktywa

Komentarz IGTE

– Choć historia OFE w obecnym kształcie zbliża się do końca, to fundusze te po raz kolejny pokazują, że rynek kapitałowy jest dobrym miejscem do pomnażania oszczędności emerytalnych. Po maju, kiedy koniunktura na światowych rynkach była słabsza, OFE szybko potrafiły odrobić straty, a na półmetku roku pokazać stopę zwrotu na poziomie 4%. Polityka inwestycyjna w PPK i IKE, mających powstać w wyniku przekształcenia OFE, w dłuższej perspektywie będzie pozwalała lepiej bronić aktywów klientów w czasie spadków oraz uzyskiwać stabilniejsze wyniki w krótkich okresach. OFE są w tej kwestii ograniczone ustawowo. Obecna reforma II i III filara systemu emerytalnego, także w tym aspekcie, będzie korzystna dla oszczędzających, a przyszłe wyniki funduszy powinny przekonać osoby, które obecnie są do zmian nastawione sceptycznie – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Źródło: Analizy Online
Udostępnij artykuł: