OFE zarobiły 3,5 proc. w marcu; aktywa wzrosły do 157,5 mld zł

Mój plan emerytalny

W marcu OFE zarobiły średnio 3,5 proc., a wartość ich aktywów wzrosła o ponad 5 mld zł do 157,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IGTE oraz Analiz.pl.

Otwarte Fundusze Emerytalne - Napis OFE
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)

W marcu OFE zarobiły średnio 3,5 proc., a wartość ich aktywów wzrosła o ponad 5 mld zł do 157,5 mld zł - poinformowano we wspólnym raporcie IGTE oraz Analiz.pl.

"Marzec był bardzo dobrym miesiącem dla otwartych funduszy emerytalnych. Na rozwiniętych rynkach akcyjnych mieliśmy do czynienia z kontynuacją wzrostów. Amerykański Dow Jones zyskał na wartości 6,6 proc., a S&P500 i DAX ustanowiły nowe rekordy wszechczasów" - napisano w raporcie.

"Podobnie jak w lutym, dobra koniunktura na rynkach zagranicznych oraz w sektorze polskich małych i średnich spółek pozytywnie przełożyła się na wyniki funduszy emerytalnych, których portfele wypełnione są akcjami (na koniec lutego było to ponad 86 proc.)" - podano.

OFE zarobiły średnio 3,5 proc., a od początku roku już 6,5 proc. Wszystkie fundusze wypracowały dodatnie stopy zwrotu, w tym najwyższą – Generali OFE (4,4 proc.). Roczny przeciętny wynik wzrósł do 37,9 proc.

Zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o 5,4 mld zł

Dodatnie wyniki inwestycyjne wypracowane w marcu przyczyniły się do zwiększenia wartości aktywów zgromadzonych w OFE o 5,4 mld zł. Po odliczeniu ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS, wzrost aktywów wyniósł 5,2 mld zł (3,4 proc.). Na koniec miesiąca w OFE zgromadzone było 157,5 mld zł, o prawie 6 mld zł więcej niż pod koniec stycznia 2020 roku, czyli tuż przed wybuchem krachu na rynkach akcji wywołanego pandemią COVID-19.

"OFE już niedługo mają przekształcić się w IKE, a ich członkowie będą decydowali o pozostaniu ze swoimi aktywami w przekształconych funduszach emerytalnych. Wiele osób zadaje pytania o efektywność inwestycyjną IKE powstałych z przekształcenia OFE. Szczęśliwie rynki mają już za sobą spadki, które były konsekwencją pandemii, a straty z tego tytułu zostały odrobione z nawiązką" – powiedziała cytowana w raporcie prezes IGTE Małgorzata Rusewicz.

Czytaj także: Reforma OFE uporządkuje system emerytalny i skłoni Polaków do refleksji nad potrzebami emerytalnymi?

"Stopa zwrotu OFE z ostatniego roku wynosi 37,9 proc. Jakkolwiek nie powinno się traktować tego wyniku jako bezpośredniej prognozy na kolejny rok, to jednak warto pamiętać, że rynki kapitałowe potrafią przynosić przyzwoite stopy zwrotu z inwestycji, co jest szczególnie istotne w sytuacji praktycznie zerowych stóp procentowych z depozytów. To pokazuje, jak ważna jest dywersyfikacja, jako sposób efektywnego oszczędzania na przyszłość" - dodała.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: