OFE zyskały w całym 2021 roku blisko 30 proc.; które zarobiły najwięcej?

Mój plan emerytalny

W grudniu wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne zanotowały wzrosty, średnio zyskały 2,9 proc. - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy .pl. Choć OFE odrobiły jedynie część listopadowej przeceny, to w skali całego 2021 roku zyskały 29,7 proc.

Grafika ilustracyjna: Postacie emerytów stojące obok wykresu składającego się z kilku stosów monet
Fot. stock.adobe.com/Khongtham

W grudniu wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne zanotowały wzrosty, średnio zyskały 2,9 proc. - poinformowały w comiesięcznym podsumowaniu Analizy .pl. Choć OFE odrobiły jedynie część listopadowej przeceny, to w skali całego 2021 roku zyskały 29,7 proc.

"Grudzień inwestorzy na globalnych rynkach akcji (a to właśnie akcje stanowią lwią część portfeli OFE) mogą zaliczyć do udanych. W ostatnim kwartale przez rynki przemknął istny rollercoaster: dobry październik, fatalny listopad i umiarkowanie zadowalający grudzień. Ogólnie jednak dla większości rynków akcji rok 2021 był znakomity, choć niepozbawiony zmienności; szczególnym horrorem dla posiadaczy akcji okazał się ostatni piątek listopada, który przyniósł gremialną przecenę na giełdach" - napisano w raporcie.

Czytaj także: Wszystkie OFE w listopadzie na minusie; średnio traciły 7,3 proc. >>>

W grudniu zyskały wszystkie fundusze

"W tych sprzyjających akcjom warunkach zarządzający funduszami emerytalnymi wypracowali dodatnie wyniki. W grudniu zyskały wszystkie fundusze – średnia dla całej grupy wyniosła 2,9 proc., przy czym wyniki wahały się od 2,5 proc. do 3,6 proc. (...) Stopa zwrotu w całym roku wyniosła średnio niemal 30 proc., a to wynik lepszy niż większości warszawskich indeksów (z wyjątkiem mWIG40) i lepszy niż S&P 500" - podano.

W grudniu OFE zyskały średnio 2,9 proc., a przez cały rok 29,7 proc. W ujęciu miesięcznym najlepiej wypadło Aviva OFE, z wynikiem 3,6 proc., a najsłabiej MetLife OFE, które zyskało 2,5 proc. W ujęciu rocznym najniższy wynik miało także MetLife - zarobiło 26,6 proc., zaś największy miało PKO BP Bankowy OFE - zyskało 33,2 proc.

Powrót na ścieżkę wzrostu

Po trudnym listopadzie, w którym w wyniku zawirowań na rynkach akcji, aktywa OFE zmalały o prawie 15 mld zł, grudzień przyniósł powrót na ścieżkę wzrostu. Wartość aktywów netto wzrosła do niemal 188 mld zł z 182,8 mld zł po listopadzie.

"Przyrost ten został osiągnięty dzięki wynikom zarządzania, które dały efekt w postaci prawie 5,6 mld złotych. Po odliczeniu od tego ujemnego salda przepływu środków między OFE a ZUS (wartość suwaka wyniosła 651 mln zł), wzrost aktywów wyniósł 5,2 mld zł (czyli 2,9 proc.). Na koniec roku w OFE zgromadzone było łącznie 188 mld zł, czyli od początku roku ich wartość wzrosła o 39,2 mld zł, co oznacza wzrost o 26,5 proc." - wskazano.

Największą dynamikę wzrostu osiągnęło PKO BP Bankowy OFE (30 proc.), a najniższą – MetLife OFE (22,7 proc.), co i tak jest dobrym wynikiem.

Niezmiennie pozycję lidera pod względem wartości aktywów netto utrzymuje Nationale-Nederlanden OFE, które znów zbliżyło się do osiągniętych po październiku 50 mld zł, a jego udział w rynku utrzymał się na poziomie 26,2 proc. po listopadzie (przed rokiem 26,1 proc.). 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: