Ojcowie twierdzą, że uczą dzieci finansów

Finanse osobiste

Aż 80 proc. ojców utrzymuje, że edukuje swoje dzieci w zakresie rozsądnego wydawania pieniędzy, a trzy czwarte ojców zachęca swoje potomstwo do zarabiania własnych pieniędzy. Panowie deklarują również, że często rozmawiają z dziećmi na tematy związane z finansami i budżetem domowym.

Rodzice i dziewczynka trzymająca skarbonkę z doradcą siedzą przed komputerem
Fot. stock.adobe.com/Kzenon

Aż 80 proc. ojców utrzymuje, że edukuje swoje dzieci w zakresie rozsądnego wydawania pieniędzy, a trzy czwarte ojców zachęca swoje potomstwo do zarabiania własnych pieniędzy. Panowie deklarują również, że często rozmawiają z dziećmi na tematy związane z finansami i budżetem domowym.

Niemal 40 proc. respondentów deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności @NN_Polska

Aż 73 proc. rodziców kupiło dla swoich dzieci polisę szkolnego NNW, 58 proc przyznaje się do zakupu polisy grupowej, a 22 proc. kupiło polisę indywidualną. Grupa, która skorzystała z obu ofert, wynosi więc około 7 proc.Wśród tych, którzy kupili ubezpieczenie NNW dla dziecka indywidualnie  jedna trzecia zrobiła to przy własnym ubezpieczeniu na życie, wynika  z raportu Nationale-Nederlanden powstałego we współpracy z GfK Polonia  „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”

Ojciec chętnie płaci

Dziecko zmienia życie ojców na wielu płaszczyznach. Blisko 75 proc. respondentów uważa, że wraz z przyjściem na świat potomstwa mniej wydaje na siebie i własne potrzeby. Kobiety potwierdzają te spostrzeżenia: 77 proc. pań przyznaje, że ich partnerzy częściej finansują potrzeby rodziny niż własne.Ponad 80 proc. ojców przyznaje, że daje dzieciom kieszonkowe. Podobna grupa badanych przez Nationale-Nederlanden uważa fundowanie wakacji za główny przejaw pomocy finansowej potomstwu.Nieco ponad  dwie trzecie mężczyzn deklaruje, że spełnia zachcianki swoich pociech. W tej grupie zdecydowanie przodują ojcowie będący przed trzydziestką (77 proc.).Najrzadziej potomstwu ulegają 50-latkowie (42 proc.). Za to tylko 29 proc. osób będących w separacji lub po rozwodzie potwierdza, że finansuje dzieciom drobne przyjemności.

Jak zauważa dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego, obraz realizowanej w domach edukacji finansowej wypada w wypowiedziach rodziców imponująco, co niekoniecznie znajduje potwierdzenie w dotychczasowych badaniach tego zjawiska.Ojcowie licznie deklarują swój udział w rozmowach z dziećmi na temat rozsądnego wydawania pieniędzy i zachęcają je do oszczędzania, nieco rzadziej, ale wciąż bardzo często potwierdzają to matki.

Nie najlepiej z oszczędzaniem

Zaledwie 61 proc. rodziców deklaruje, że oszczędza na przyszłe potrzeby. Według 55 proc. ankietowanych najskuteczniejszym sposobem oszczędzania na przyszłość jest założenie konta oszczędnościowego. Co trzeci Polak posiada lokatę bankową. Niemal 40 proc. respondentów deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności.

Im starsi rodzice, tym więcej ubezpieczeń na życie dla ojca i matki

Ojcowie częściej niż matki deklarują posiadanie pieniędzy odłożonych w trosce o „lepsze jutro” swoich dzieci. Moment narodzin dziecka to czas, kiedy Polacy zaczynają myśleć o zabezpieczeniu finansowym jego przyszłości. Na taką odpowiedź wskazała blisko jedna czwarta rodziców.Z kolei o ubezpieczeniu na życie najczęściej myślą osoby,  które posiadają troje lub więcej dzieci,  a częściej na taką odpowiedź wskazują ojcowie z rodzin patchworkowych. Zabezpieczenie rodziny na wypadek śmierci jest niezwykle istotne dla osób po ukończeniu 50 lat.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: