Opinie: Banki spółdzielcze jako element samorządu (2) Kilka dywagacji o wypędzaniu demonów z banków

NBS 2016/01

Przez ostatnie pół roku przestrzeń debaty publicznej w Polsce jest zdominowana przez politykę. Wybory prezydenckie, wybory sejmowe. Jednym z dyżurnych tematów eksploatowanych przez polityków są banki. Oczywiście dla wielu z nich banki to magiczny worek nieposiadający dna, w którym są pieniądze. Polityczna wyobraźnia podpowiada, jak z tych pieniędzy można czerpać. Wyobraźnia ta również wydaje się nie posiadać dna.

Tomasz Mironczuk

Politycy bardzo chętnie nawiązują do faktu, że banki są emanacją obcego kapitału, który osiągnął mistrzostwo w niepłaceniu w Polsce podatków, łupieniu polskich klientów i transferowaniu łupów za granicę. Oczywiście przedstawiam ten obraz trochę przerysowany, ale takie tezy bardzo podatnie padają na fora internetowe i z mniejszą lub większą refleksją internautów (a najczęściej bezrefleksyjnie) są transmitowane w bliżej nie określoną przestrzeń stron www.

Tomasz Mironczuk

Manager ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: