Opinie: Banki spółdzielcze jako element samorządu Po co wójtowi bank spółdzielczy, a może wójta należy wybrać w przetargu?

NBS 2015/12

W ogólnej dyskusji o bankach spółdzielczych najczęściej pojawia się kwestia wypełnienia nowych wymagań regulacyjnych. Dość często również mówi się i pisze o walce konkurencyjnej pomiędzy bankami komercyjnymi w formie spółek akcyjnych i bankami spółdzielczymi.

Tomasz Mironczuk

Gorącym tematem rozmów jest konkurencja wewnętrzna pomiędzy bankami spółdzielczymi. Tematem znacznie mniej eksploatowanym jest zdefiniowanie palety produktowej i zbudowanie efektywnego modelu dotarcia do klientów. Natomiast tematem bardzo rzadko podnoszonym jest funkcja banków spółdzielczych w lokalnym otoczeniu gospodarczym.

Termin „lokalne otoczenie gospodarcze” to zarówno przedsiębiorcy, mieszkańcy, jak też instytucje infrastruktury, samorządu, kultury. W tym miejscu zapewne wielu czytelnikom zrodzi się pytanie – jak efektywnie prowadzić sprzedaż do instytucji tworzących „lokalne otoczenie gospodarcze”? Jak zdobyć większy udział w rynku, jak odzyskać klientów z grona rolników, przedsiębiorców klientów indywidualnych. Jak odzyskać tych, którzy odeszli do konkurencji – do banków komercyjnych w formie spółek akcyjnych?

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: