Opinie: Bóg w biznesie

BANK 2013/09

We współczesnych, nastawionych na rozwój ekonomiczny i gospodarczy społecznościach coraz więcej osób chce mieć własny biznes. Pragną oni stać się ludźmi sukcesu, biznesmenami. W związku z tym prężnie postępującym zjawiskiem, pojawia się wiele uzasadnionych pytań: czym jest biznes?, czy człowiek o własnych siłach może osiągnąć sukces, czy potrzeba mu wsparcia "z góry"?, czy w biznesie jest miejsce dla Boga?, czy wiara i pieniądze mogą współistnieć ze sobą?, czy bogaty (biznesmen) może być zbawiony, czy też "prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne" (por. Mt 19, 23-24; MK 10, 24-25, Łk 18, 24-25)?

Paweł Szuppe

W języku potocznym słowo „biznes” oznacza stan posiadania czegoś, co przynosi dochód. To również przedsięwzięcie, zwłaszcza finansowe, uwieńczone sukcesem i z tego względu oceniane pozytywnie („dobry biznes”) lub też zakończone porażką i wtedy oceniane negatywnie („zły biznes”). Jednak właściwy sens tego terminu wiąże się z gospodarką rynkową, czyli prywatną własnością kapitału, inicjatywą podmiotów gospodarujących oraz ponoszonym przez te podmioty ryzykiem.

Biblia, najlepsza księga zawierająca podstawy ekonomii i biznesu, przedstawia dokładne zasady osiągania sukcesu. Nie mówi, że bogactwo, czyli posiadanie, pomnażanie własnego majątku, zarabianie pieniędzy, jest czymś złym, nieetycznym.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: