Opinie: Co dalej?

BANK 2016/02

Ćwierćwiecze fundamentalnych zmian ustrojowych w Polsce zbiega się z "dobrą zmianą". Wokół obserwujemy naturalną zmianę pokoleniową. Pokolenie reformatorów jest zastępowane, gwałtownie i masowo, przez pokolenie zwolenników "dobrej zmiany".

Ćwierćwiecze fundamentalnych zmian ustrojowych w Polsce zbiega się z "dobrą zmianą". Wokół obserwujemy naturalną zmianę pokoleniową. Pokolenie reformatorów jest zastępowane, gwałtownie i masowo, przez pokolenie zwolenników "dobrej zmiany".

Jan K. Solarz, Społeczna Akademia Nauk

Sztafeta pokoleń dokonuje zmiany w atmosferze manifestacji ulicznych. Jest to nasza Polska tradycja, z którą nie udało się dotychczas zerwać nikomu.

„Dobra zmiana” w intencji nowego pokolenia to powszechny dostęp do korzyści materialnych wynikających z wcześniej dokonanych zmian ustrojowych. Nie jest to odrzucenie członkostwa w Unii Europejskiej, ani wypłat z jej funduszy strukturalnych. Jest to powrót do hasła rewolucji francuskiej o równości braci, obywateli. Zgodnie z naszą krajową tradycją nie jest to równość wobec prawa, lub szacunek dla mniejszości politycznych, etnicznych lub religijnych. Równość jest rozumiana jako prawo do takich samych korzyści z rozwoju gospodarczego. Wszyscy mamy takie same żołądki i państwo ma zadbać o ich zapełnienie nie gorzej niż u sąsiadów.

Zwolennicy „dobrej zamiany” negują proces uczenia się gospodarki rynkowej. Zapominają o tym, że nierówności pobudzają do przedsiębiorczości i innowacyjności. Nadmierne nierówności obniżają konkurencyjność danego kraju, ze względu na uchylanie się od płacenia podatków. Poszukiwanie społ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: