Opinie: Czas trudnych wyborów

BANK 2015/10

Tematem felietonu nie będzie krajowa polityka, chociaż po 25 października może czekać nas nowe otwarcie. Ale w polityce, bo w gospodarce zmieni się niewiele, gdyż ta kieruje się zupełnie innymi prawami.

Marek Rogalski

Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że zagraniczni inwestorzy będą oczekiwać nieco większej premii za polskie aktywa, ale biorąc pod uwagę sytuację na globalnych rynkach finansowych, te wyglądają nieźle. Zwłaszcza pewnym magnesem mogą okazać się polskie obligacje, gdzie w przypadku zarówno papierów 5-letnich, jak i 10-letnich mamy rentowności grubo ponad 2 proc. To w kontekście dużego prawdopodobieństwa wydłużenia luźnej polityki przez Europejski Bank Centralny przynajmniej do 2017 r., a także luzowania polityki przez inne banki centralne, staje się ciekawą alternatywą. Oczywiście nie można wykluczyć, że nowa Rada Polityki Pieniężnej, jaka ukonstytuuje się w pierwszej połowie 2016 r. może rozważać cięcie stóp procentowych, ale ostatecznie taka decyzja nie zostanie raczej podjęta.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: