Opinie: Demokracja kontra reformy

BANK 2012/03

Pewnie znajdzie się całkiem wielu ekonomistów, którzy mniej lub bardziej głośno będą zgadzać się ze stwierdzeniem, że aby przeprowadzić skuteczne reformy, należy na jakiś czas zawiesić demokratyczne procedury. Dla dobra... ciemnogrodu.

Pewnie znajdzie się całkiem wielu ekonomistów, którzy mniej lub bardziej głośno będą zgadzać się ze stwierdzeniem, że aby przeprowadzić skuteczne reformy, należy na jakiś czas zawiesić demokratyczne procedury. Dla dobra... ciemnogrodu.

Marek Rogalski

Nie tak dawno niemiecki minister finansów przyznał, że Grecy powinni zrobić to samo, na co już zdecydowali się Włosi – dać więcej czasu rządowi technokratów. Głównie po to, aby ten był w stanie skutecznie zmierzyć się z niemałym wyzwaniem, jakim jest szereg niepopularnych społecznie reform. O ile dla Włochów są one wciąż wyborem, to dla Greków ostatnią szansą na uniknięcie bardzo poważnego kryzysu. Słowa Wolfganga Schäuble przełamują pewien temat tabu, o którym od dawna dyskutuje się w politycznych kręgach

Nie ma się co oszukiwać – demokratycznie wybierani politycy niemal codzienne sprawdzają słupki społecznego poparcia: sztaby marketingowców i speców od PR cały czas pracują nad jak najlepszym wizerunkiem rządzących. Zapłatą jest przecież wygrana kolejna kadencja i tak na okrągło. A gdzie czas na trudne reformy? Najlepiej odsunąć je jak najdalej w czasie albo spróbować znaleźć kozła ofiarnego – ostatnio wyśmienicie nadają się do tego finansiści i bankowcy, bo to przecież ich chciwość doprowadziła do ostatniego kryzysu.

Podatek bankowy, od transakcji finansowych – proszę bardzo, byle tylko nie zaszkodzić przeciętnemu Kowalskiemu, Papouliasowi czy Duboisowi.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: