Opinie: Dobre czasy dla frankowiczów?

BANK 2018/05

W ostatniej dekadzie kwietnia przez krajowe media przewaliła się masa komentarzy dotyczących przyszłych losów frankowiczów. Miało to związek z naruszeniem przez kurs CHF/PLN psychologicznej bariery 3,50 zł.

W ostatniej dekadzie kwietnia przez krajowe media przewaliła się masa komentarzy dotyczących przyszłych losów frankowiczów. Miało to związek z naruszeniem przez kurs CHF/PLN psychologicznej bariery 3,50 zł.

Marek Rogalski

Warto wspomnieć, że jeszcze 18 miesięcy wcześniej, na jesieni 2016 r. analogiczne pytanie stawiano w momencie, kiedy kurs franka podchodził pod poziom 4,18 zł i zastanawiano się czy nie pójdzie wyżej. Ludzka psychika ma to do siebie, że łatwo ulega presji otoczenia. Tym razem większość analityków była zgodna co do tego, że dobre czasy dla zadłużonych we frankach potrwają nieco dłużej. Spróbujmy zweryfikować ten pogląd.

Po pierwsze – polityka banków centralnych. Narodowy Bank Szwajcarii zamierza prowadzić luźną politykę aż do momentu osiągnięcia zakładanych celów – taki przekaz pozostaje niezmienny od dłuższego czasu, co skutecznie ucina jakiekolwiek domysły, że coś mogłoby ulec zmianie w perspektywie nadchodzących miesięcy. Dla SNB im niższy jest kurs franka, tym większe szanse na odbicie inflacji i doprowadzenie jej do celu. Proces ten jednak potrzebuje czasu, a przedstawiciele SNB dawali ostatnio do zrozumienia, że będą się oglądać na innych, w tym na Europejski Bank Centralny, wokół którego narastają oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w połowie 2019 r. Tyle że i te najpewniej ulegną też rewizji ze względu na ostatnie rozczarowania spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz wskazania dla inflacji.

Reasumując, ekstremalnie niskie, ujemne stopy procentowe w Szwajcarii, jeszcze długo będą zachęcać do tego, aby szukać innych miejsc do inwestowania. Kurs EUR/CHF, który przetestował w końcu kwietnia okolice 1,20, a więc poziom, którego przez kilka lat SNB uparcie bronił, zanim z tego nie zrezygnował w 2015 r., może być zatem jeszcze wyższy. Warto wspomnieć, że kiedy większość Polaków brała kredyty we franku, to kurs EUR/CHF przekraczał 1,60.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: