Opinie: Granica

BANK 2011/11

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Thomas Sargent oraz Christopher Sims, wykryli, że wyborcy są racjonalni w swych decyzjach. Ich teorie znalazły swoje potwierdzenie w naszych wyborach parlamentarnych.

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Thomas Sargent oraz Christopher Sims, wykryli, że wyborcy są racjonalni w swych decyzjach. Ich teorie znalazły swoje potwierdzenie w naszych wyborach parlamentarnych.

Jan K. Solarz

Wyborcy nad Wisłą obdarzyli rządzących pełnią władzy. W tych warunkach brak zmian jest bezspornym brakiem woli politycznej. Skoro istnieją wszelkie założone przez teorię warunki do dokonywania zmian, to dlaczego ich nie ma i jakie powinny być ich priorytety?

Dotychczasowe zabiegi rządzącej koalicji polegały na usuwaniu granic między Polską A i Polską B, między warunkami startu w rodzinach ponoszących koszty transformacji ustrojowej oraz rodzinami uprzywilejowanymi przez reprywatyzację lub uwłaszczenie się nomenklatury.

Najważniejsze było jednak usunięcie granicy między Polską a Unią Europejską. Pozwoliło to na rozprzężenie demograficzne bez ulicznych starć z policją. Nowa kadencja Sejmu to okres trudniejszy. To czas przywracania granic tam, gdzie zostały one zbyt pospiesznie zatarte. Młode pokolenie domaga się odbudowy sfery prywatności w sprawach obyczajowych i światopoglądowych. Umiejętne zasłonięcie parawanem praktyki społecznej życia osobistego obywateli to operacja na symbolach. Powinna być przeprowadzona możliwie najszybciej, aby pozyskać młodzież do przebudowy przestrzeni publicznej.

Najważniejszym zadaniem w tej przestrzeni pozostaje zamiana złotego na euro. Pozostawienie waluty krajowej wydaje się roztropne tak długo, jak Unia Gospodarcza i Walutowa nie zdecyduje się na emisję euroobligacji oraz na powiązanie euro z dolarem za pomocą kierowanego kursu płynnego. Już dziś trzeba ogłosić konkurs na rewers eurogrosza. Trzeba ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: