Opinie: Gwiazda, która może chwilowo przygasnąć

BANK 2018/10

Marek Rogalski
Marek Rogalski

O czym mowa? Amerykański dolar – na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy przegrał tylko w relacji z… meksykańskim peso odrabiającym straty z poprzedniego roku, ale wspartym dobrymi danymi makroekonomicznymi oraz ocaleniem porozumienia NAFTA. W innych relacjach to dolar jest królem – prawdziwy pogrom przeżyła turecka lira, na drugim miejscu znalazł się brazylijski real, a na trzecim południowoafrykański rand, dalej indyjska rupia i rosyjski rubel.

Marek Rogalski
Autor jest głównym analitykiem walutowym w Domu Maklerskim
Banku Ochrony Środowiska S.A.
Tekst wyraża wyłącznie jego prywatne opinie.

Wspólny mianownik? Wzrost napięć politycznych oraz odpływ kapitałów z rynków wschodzących w obliczu… wzrostu atrakcyjności dolara. Systematyczne podwyżki stóp procentowych przez amerykański FED sprawiły, że „zielony” stał się konkurencyjną alternatywą dla bezpiecznych przystani. Gospodarka dostała wsparcie od ­Donalda Trumpa, który na początku roku przeprowadził cięcia podatków – w krótkim okresie to zawsze dodatkowy impuls, chociaż w długim niemały kłopot, biorąc pod uwagę, że koszty obsługi długu będą rosnąć.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: