Opinie: I co dalej?

BANK 2012/06

Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie, bo od wywiadu z Dodą. Nietypowo, jak na łamy "Polityki", Jacek Żakowski odpytał tę cichnącą gwiazdkę z pogranicza muzyki, może nie tyle o to, jak żyć, co raczej o to, w jakim świecie pojęć i odniesień się ona porusza. I uzyskał całkiem ciekawe studium socjologiczne, w jakimś stopniu reprezentatywne dla jej pokolenia.

Marek Urbaniak

Czyli, po pierwsze – wybijające się silne poczucie braku wpływu na cokolwiek (kłaniają się marzenia o społeczeństwie obywatelskim). A remedium? – Ucieczka w prywatność i najbliższą rodzinę (przed laty takiego zjawisko nazywano emigracją wewnętrzną). Po drugie – ucieczka od szumu informacyjnego, ale nie poprzez lepsze rozumienie świata i budowanie własnych filtrów na oblepiające nas bzdury, lecz świadome odcinanie się od informacji. Warto przy tym pamiętać, że bohaterka wywiadu ma bardzo wysokie IQ, co w tym przypadku przekłada się wyraźnie na sprawne kojarzenie i naskórkowe operowanie mniej lub bardziej złożonymi pojęciami oraz zdolność do przewrotnego poszukiwania różnego rodzaju alibi.

Ale ten wywiad dobrze jest czytać jednocześ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: