Opinie: Kto doradza greckiemu premierowi?

BANK 2015/07-08

Premier Aleksis Tsipras, albo obawia się własnej pozycji w partii, która jest tak naprawdę federacją różnych lewicowych ugrupowań, albo prowadzi zaplanowaną już kilka miesięcy temu grę.

Marek Rogalski

Jej scenariusz nie został jednak napisany w Atenach. Bo jak można sensownie wytłumaczyć woltę z referendum, które zostanie przeprowadzone 5 lipca, a będzie tak naprawdę wyrażeniem społecznego wotum zaufania do ugrupowania, które kilka miesięcy temu wygrało wybory parlamentarne i nadal cieszy się ogromnym poparciem? Paradoks sytuacji polega na tym, że Grecy mają odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się na propozycje reform narzucanych przez Troikę, a które są podstawą do wypłaty ostatniej transzy programu pomocowego… który wygasł 30 czerwca. Wierzyciele otwarcie mówią, że teraz sytuacja jest zupełnie inna, zwłaszcza, że Grecy weszli w konflikt z Międzynarodowym Funduszem Walutowym nie regulując na czas raty w wysokości 1,6 mld euro. Najpewniej też nie spłacą kolejnych – jeżeli nie dostaną dofinansowania.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: