Opinie: Mały chiński tygrys

BANK 2013/11

Ostatnie depesze informujące o możliwych problemach chińskich banków, zwracają uwagę na to, o czym nieoficjalnie mówiono od jakiegoś czasu. Silny wzrost gospodarczy jest coraz bardziej oparty na złych kredytach, a spora część firm zwyczajnie w ostatnich latach przeinwestowała. To stawia chińskie władze w dość trudnym położeniu. Sektor bankowy nie jest przejrzysty, nadal widać mechanizmy centralnego sterowania gospodarką, a dodatkowo rząd nie umie sobie poradzić z bańką na rynku nieruchomości.

Marek Rogalski

Na to wszystko nakładają się też ambitne plany przekształcenia chińskiego tygrysa, opartego do tej pory głównie na eksporcie, w stabilnego i budującego długookresowe zaufanie gospodarczego lwa z mocnym popytem wewnętrznym i dużą bazą silnych, krajowych marek (czyli gospodarki mało uzależnionej od zagranicznego kapitału).

Według depeszy podanej przez agencję Bloomberg odsetek złych kredytów w największych chińskich bankach wzrósł w ciągu pierwszego półrocza br. aż trzykrotnie. Spora część z tej kwoty będzie musiała zostać odpisana, co wymusi konieczność dokapitalizowania niektórych instytucji.

Wydaje się, że scenariusz bankructwa jest wykluczony (...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: