Opinie: Nowy szef FED jak rynkowy kameleon?

BANK 2013/09

Niezależnie od tego, kto zastąpi Bena Bernanke w fotelu prezesa FED, powinna być to osoba, która zrewolucjonizuje sposób rozmowy z rynkami finansowymi. Ta specyficzna umiejętność, nazwijmy ją zarządzaniem oczekiwaniami rynków, zaczyna mieć coraz większy wpływ na to, czy sytuacja jest względnie stabilna, czy też zaczyna dominować nadmierna zmienność, która może być niebezpieczna.

Marek Rogalski

Osobiście, podobnie jak liczą na to czołowi bukmacherzy, obstawiłbym, że to Larry Summers dostanie nominację Baracka Obamy na stanowisko szefa FED. Wprawdzie prezydent USA dał ostatnio dyplomatycznie do zrozumienia, że ma kilka mocnych nazwisk, to dla rynków od kilku tygodni lista jest dość krótka.

Albo długoletni pracownik amerykańskiej administracji, były sekretarz skarbu w rządzie Clintona i najbliższy doradca ekonomiczny prezydenta Baracka Obamy (do końca 2010 r.), czyli Lawrence Summers, albo obecna wiceszefowa FED, Janet Yellen. To prawa ręka Bena Bernanke, która gwarantowałaby kontynuację jego wizji polityki na kolejne lata.

Wydaje się jednak, że czas ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: