Opinie: Obiektywizm nie istnieje

BANK 2013/02

Wyznajemy i trzymamy się zasad, które są w dużej mierze subiektywne. To sprawia, iż nieraz zbyt często popełniamy błędy, których nawet nie jesteśmy świadomi.

Wyznajemy i trzymamy się zasad, które są w dużej mierze subiektywne. To sprawia, iż nieraz zbyt często popełniamy błędy, których nawet nie jesteśmy świadomi.

Marek Rogalski

Każda nauka ma swoje niepisane credo, które stanowi jej niezaprzeczalny fundament. Wokół niego buduje się nowe teorie, snuje rozważania i wyciąga „konstruktywne” wnioski. Tyle że siłą rzeczy wszystko nadal obraca się wokół tego samego, czyli dogmatu, który po prostu jest taki, jaki jest i tyle. Ktoś powie, że inaczej zapanowałby chaos i będzie miał rację. Tylko co zrobić, kiedy taki scenariusz zaczyna się powoli realizować?

Z wolna zaczyna realizować się scenariusz rosnących podziałów w Unii Europejskiej i strefie euro. I to zarówno gospodarczych, jak i politycznych. Rosnące bezrobocie w Hiszpanii, przedłużająca się recesja w Grecji, która może zainicjować kolejny kryzys polityczny w Atenach, czy też narastające problemy Włoch.

O czym mowa? O współczesnej ekonomii, która w ostatnich latach zaczyna wymykać się ogólnie przyjętym regułom. Mam tu na myśli powszechne już programy luzowania pieniężnego w wydaniu niektórych banków centralnych (FED i Bank Japonii) czy też łagodzenie reguł, według których banki komercyjne mogą zaciągać pożyczki w banku centralnym (ECB). Coraz większe różnice widać też pomiędzy oczekiwaniami rynków finansowych a przeciętnych obywateli. W tym wszystkim ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: