Opinie: Plan B

BANK 2015/09

Pierwszym obowiązkiem ambasadora ich królewskich mości Wielkiej Brytanii po rozpoczęciu misji dyplomatycznej w danym kraju było opracowanie planu B, ewakuacji ambasady i interesów imperium z tego właśnie kraju. Plan na wypadek niepowodzenia planu głównego to właśnie plan B.

Jan K. Solarz,
Społeczna Akademia Nauk

Do sporządzenia planu B są obecnie zobowiązane instytucje finansowe systemowo ważne. W nich są szczegółowo opisane kroki prowadzące do sprawiedliwego zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Taka ostatnia wola pozwala przeprowadzić uporządkowaną upadłość lub likwidację kolosa na glinianych nogach.

Plan B sporządziły władze Grecji na wypadek niepowodzenia negocjacji z wierzycielami. Był to plan powrotu do drachmy i wyjścia z Unii Gospodarczej i Walutowej w ramach jednostronnych działań. Jego kluczowymi elementami były działania pozaprawne. Pierwsze to skopiowanie bazy danych o rozliczeniach obywateli Grecji z ich fiskusem. Drugie to przejęcie kontroli nad rezerwami dewizowymi kraju.

Okazało się, że współcześnie suwerenność wystarczają...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: