Opinie: Polityczne „Anno Domini 2017/18”

BANK 2018/01

Rok temu o tej porze obawialiśmy się fali politycznego populizmu, która mogła dać o sobie znać zwłaszcza w Europie, ale i też w wydaniu Donalda Trumpa. Tymczasem rok 2017 można uznać za relatywnie udany. To przypadek, czy też przysłowiowa cisza przed burzą?

Rok temu o tej porze obawialiśmy się fali politycznego populizmu, która mogła dać o sobie znać zwłaszcza w Europie, ale i też w wydaniu Donalda Trumpa. Tymczasem rok 2017 można uznać za relatywnie udany. To przypadek, czy też przysłowiowa cisza przed burzą?

Marek Rogalski
Autor jest głównym analitykiem walutowym w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Tekst wyraża wyłącznie jego prywatne opinie.

Na początku podsumujmy krótko mijający rok w międzynarodowej polityce. Sprytny wybieg premiera Marka Rutte w Holandii, który pozwolił mu na krótko, ale skutecznie zaskarbić przychylność bardziej radykalnych wyborców w marcowych wyborach parlamentarnych, a potem zaskakująca fala popularności Emmanuela Macrona we Francji – te dwa fakty zatrzymały pochód populistów w Europie w mijającym roku. Wprawdzie po jesiennych wyborach parlamentarnych w Austrii zawiązała się koalicja rządowa, która może mocniej skręcić w prawo, to jednak rynki aż tak się tym nie przejęły. Nowy rząd zapowiedział już, że zajmie się problemami na własnym podwórku i nie zamierza kłócić się z Brukselą. Zresztą ta w międzyczasie nieco zmieniła swoje podejście w temacie narzucania wizji polityki imigracyjnej, po tym jak wzbudziła ona nadmierne kontrowersje wśród krajów członkowskich UE.

Wybory parlamentarne odbyły się też w Niemczech i zarysowała się w nich niebezpieczna tendencja do wytracania poparcia przez dwa główne bloki (...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: