Opinie: Polityka bywa cyniczna, rynki również

BANK 2019/11

Często słyszymy określenie – brudna gra, gdzie liczą się interesy bez względu na ponoszone koszty. Ale równie dobrym przymiotnikiem może być również – cyniczna. Zwłaszcza że ma ona znacznie szerszy kontekst, także ten dotyczący rynków finansowych.

Fot. shocky/stock.adobe.com

Często słyszymy określenie – brudna gra, gdzie liczą się interesy bez względu na ponoszone koszty. Ale równie dobrym przymiotnikiem może być również – cyniczna. Zwłaszcza że ma ona znacznie szerszy kontekst, także ten dotyczący rynków finansowych.

Marek Rogalski
Autor jest głównym analitykiem walutowym Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Tekst wyraża wyłącznie jego prywatne opinie i nie powinien być inaczej interpretowany.

Bo czym jest spekulacja? To gra oparta na dostępie do informacji, umiejętności ich odpowiedniej analizy i wykorzystania reakcji rynków finansowych. Innymi słowy – zarabiamy na błędach innych, bo aby ktoś dobrze kupił, to inny musi źle sprzedać i odwrotnie. W tej rozgrywce nie ma sentymentów, liczy się ten, kto najlepiej odnajdzie się w stadzie… wilków.

Klucz do wygranej jest zatem w naszym sprycie, pomysłowości i wiedzy. Bo nie zachęcam nikogo do nielegalnego pozyskiwania informacji, czyli tzw. inside tradingu, czy też uczestniczenia w zorganizowanej grupie, która manipuluje kursami instrumentów finansowych. Pomijając oczywisty tu aspekt moralny, to na dłuższą metę nigdy na dobre to nie wychodzi. Jak zatem analizować informacje i budować rynkowe scenariusze? Byłby to materiał na długie godziny, więc poniżej skupię się na kilku tematach, pokazując że nieraz warto myśleć alternatywnie, zadawać trudne pytania i szukać ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: