Opinie: Polityka znów wchodzi na rynkowe salony?

BANK 2017/09

Inwestorzy niczego tak się nie boją, jak nagłych zmian i ich nieprzewidywalności. Zwłaszcza ci z grubszym portfelem, którzy odpowiadają za nie swoje, tylko klientów pieniądze. Tak zwane ­„risk-on” i „risk-off” to nie tylko określenia większej lub mniejszej akceptacji inwestycyjnego ryzyka w danym momencie, co swoją drogą nieraz odbywa się dość stadnie i nie zawsze efektywnie. Można przypisać im wiele emocji, choć kluczowe zawsze pozostaną dwie – chciwość i strach.

Marek Rogalski

Gdybyśmy chcieli opisać kompletnemu laikowi, jak działają na co dzień rynki finansowe, musielibyśmy narysować obraz wielkiej machiny z mnóstwem różnych trybików, które mają swoje określone i bardzo ważne funkcje. Gdy jeden z elementów zaczyna szwankować, problemy od razu są zauważalne, także w innych obszarach. Z małych problemów, często powstają wielkie kryzysy. Dlaczego? Bo większość bagatelizuje te „drobne usterki”, uznając, że nie mają one aż takiego znaczenia. I teoretycznie ma rację, ale za którymś razem konstrukcja zaczyna się rozsypywać. Wniosek z tego jest prosty – kryzysy na rynkach powstają wtedy, kiedy dane scenariusze nie są wcześniej zdyskontowane.

Inwestorzy lubią wybiegać w przyszłość, chcą o ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: