Opinie: Przeciętny żywot polskiej rodziny

BANK 2015/12

Jakość życia w Polsce - cóż to takiego jest? Statystycznie żyje nam się przeciętnie, a to oznacza, że są ludzie, którzy nie mają na co narzekać i znajdą się osoby, którym nie pozostaje nic innego. GUS opublikował garść statystyk dotyczących jakości życia. Okazuje się, że odsetek zadowolonych jest całkiem spory, bo wynosi ponad 78 proc. A jak prezentują się inne dane?

Materialne warunki życia

Ekonomia to sól życia. W Polsce mało tej soli mamy. Źle swój budżet ocenia co trzeci badany przez GUS. Na utrzymanie mieszkania wydajemy średnio 20 proc., a na samo jedzenie i napoje prawie 25 proc. swoich dochodów. A jakie one są? Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny wynosi 1712 zł. Mało, bo z tego wynika, że statystycznie na żywność wydajemy ok. 10 zł dziennie. Tradycyjnie można się kłócić, czy to dużo, czy mało i ile kotletów schabowych uda się za to przyrządzić. Niestety, obiektywnie to tylko 2,5 euro dziennie – tyle w niemieckim Lidlu kosztuje mały słoik miodu – akurat, by osłodzić sobie życie.

37,9 proc. Polaków nie stać na przynajmniej jeden tydzień wakacji ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: