Opinie: Rocznice

BANK 2017/12

Upływ czasu nie wszystko rozwiązuje, rozsupłuje, ale wiele rzeczy umieszcza we właściwiej perspektywie. Trwają spory o to, co właściwie się kiedyś wydarzyło i o to, dlaczego jest to ważne dla nas dzisiaj?

Upływ czasu nie wszystko rozwiązuje, rozsupłuje, ale wiele rzeczy umieszcza we właściwiej perspektywie. Trwają spory o to, co właściwie się kiedyś wydarzyło i o to, dlaczego jest to ważne dla nas dzisiaj?

Jan K. Solarz
Społeczna Akademia Nauk

Listę godnych pamięci wydarzeń należy rozpoczynać od katastrofy w Smoleńsku. Na wiosnę dowiemy się, co się tam wydarzyło: zbieg nieszczęśliwych przypadków i zaniechań czy może zamach na elitę Polski? Rozbieżność faktów i poglądów jest tak duża, że prawda nie może się znajdować gdzieś pośrodku.

Kolejnym historycznym wydarzeniem było powstanie, pierwszej 10-milionowej „Solidarności”. Czy była ona wyrażeniem bezpośredniej woli suwerena, czy wynikiem operacji agenta UB? Spiskowa teoria dziejów lokuje to wydarzenie w Polsce w szerszą grę operacyjną prowadzoną przez służby specjalne ZSRR. Czy i kiedy poznamy prawdę?

Uczestnicy tego masowego ruchu oporu społecznego mają poczucie własnej godności i sprawstwa. Obiektywna prawda historyczna nie pokrywa się z subiektywnym poczuciem jej istoty świadomych uczestników tamtych wydarzeń.

Żyjącym uczestnikom milionowego wiecu poparcia w 1956 r. dla Władysława Gomułki na Placu Defilad w Warszawie trudno uwierzyć, że uczestniczyli w spektaklu wyreżyserowanym w Bejingu. Mao szykował się do wł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: