Opinie: Skok na kasę

BANK 2015/07-08

W przestrzeni publicznej, również w trakcie kampanii prezydenckiej, pojawiały się sprzeczne doniesienia i oceny w związku z zamieszaniem wokół Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

Maciej Małek

Próby politycznego rozgrywania tego tematu są tyleż nieracjonalne, co szkodliwe. Zwłaszcza, gdy nie zorientowani w materii szukają nieuprawnionych analogii pomiędzy SKOK-ami i bankami spółdzielczymi. Te ostatnie – wywodzące swoją tradycję z czasów nie tylko przedwojennych, ale nawet porozbiorowych, gdzie tyle było Polski, ile własności w polskich rękach – stawiają na relacyjność i głębokie osadzenie w lokalnych społecznościach. SKOK-i, zbudowane na fundamencie dwóch artykułów ustawy o związkach zawodowych obowiązującej u zarania polskiej transformacji, przerodziły się w wehikuły do robienia dużych pieniędzy przez garstkę uprzywilejowanych, którzy ze szczytnej idei uczynili – prawda, że z godną podziwu prawno-proceduralną maestrią – zaprzeczenie idei pomocowej, która legła u podstaw ich powstania.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: