Opinie: Spółdzielcze gospodarowanie

NBS 2017/05

Niebawem upłynie półtora roku odkąd powołano do życia systemy ochrony w zrzeszeniach polskiej bankowości spółdzielczej. Sukcesywnie wypracowują one ujednolicone standardy zarządzania ryzykiem w bankach. Trwa kompleksowe audytowanie uczestników.

Bartosz Kublik

Główny ciężar tych audytów koncentruje się, rzecz jasna, na portfelach kredytowych, ale pod uwagę brane są także inne ryzyka oraz kształt strategii i zarządzanie bankami. Nie bez znaczenia przy tym wszystkim są kwestie związane z sukcesją w bankach spółdzielczych i generalnie z pomysłem na ich przyszłe funkcjonowanie.

Systemy pracują nad tym, co jest treścią tych instytucji, a mianowicie prewencją. Mamy już pierwsze doświadczenia z systemem wczesnego ostrzegania, który wyławia niepokojące trendy w poszczególnych bankach i pozwala na podjęcie działań zaradczych przed szkodą. System Grupy BPS ma też za sobą pierwszy poważny test dotyczący udzielenia realnej pomocy swoim uczestnikom.

To wszystko odbyło się niemałym ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: