Opinie: Syndrom Anny Kareniny

BANK 2017/10

Pierwsza dekada postkryzysowa, lata 2007–2017 doczekały się pierwszych uogólnień i ocen. Dla wielu obserwatorów to okres powrotu do normalności. Symbolem tego jest realizowana przez Fed seria podwyżek stóp procentowych oraz zapowiadana przez Europejski Bank Centralny zmiana skali i struktury bilansu. W ten sposób cykl finansowy w skali globu wynosi minimum dziesięć lat.

Jan K. Solarz
Społeczna Akademia Nauk

Powrót do wskaźników rozwoju gospodarczego sprzed globalnego kryzysu finansowego dotyczy głównie giełdy, rynku kapitałowego i majątku gospodarstw domowych. Ta zdolność do przetrwania skrajnie różnych kultur ryzyka wymaga przemyślenia. Przemyślane unikanie ryzyka oraz świadome poszukiwanie ryzyka zdaje egzamin w długim okresie. Próby pójścia środkiem drogi, mieszania kultur ryzyka nie wytrzymują próby czasu.

Syndrom Anny Kareniny to obserwacja, że każde nieszczęście w życiu ma swoje unikalne korzenie i uwarunkowania. Recepty na sukces mogą być uniwersalne, recepty na poradzenie sobie z własnym nieszczęściem muszą być zindywidualizowane i dostosowane do sytuacji tu i teraz.

Niepowodzenia w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: