Opinie: Trudne wybory

BANK 2016/09

Decydenci nie mają ostatnio łatwego zadania - polityczna i gospodarcza rzeczywistość staje się coraz bardziej skomplikowana. Przed nami wybory prezydenckie w USA, gdzie według niektórych nie ma dobrego wyboru, chociaż wskazuje się, że lepsze mogłoby być status quo w wydaniu Clinton.

Decydenci nie mają ostatnio łatwego zadania - polityczna i gospodarcza rzeczywistość staje się coraz bardziej skomplikowana. Przed nami wybory prezydenckie w USA, gdzie według niektórych nie ma dobrego wyboru, chociaż wskazuje się, że lepsze mogłoby być status quo w wydaniu Clinton.

Marek Rogalski
Autor jest głównym analitykiem walutowym w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Tekst wyraża jego prywatne opinie.

Te wybory będą specyficzne nie tylko ze względu na fakt, że po raz pierwszy prezydentem USA zostanie kobieta. Hillary ma spory negatywny elektorat, a książki na temat tajemniczego finansowania fundacji Clintonów okupują listę bestsellerów w USA. Z kolei wygrana Trumpa będzie sygnałem, że nowe pokolenie wyborców zdaje się bardziej akceptować populistyczne przekazy w kampanii, co zresztą zaczyna być już globalną tendencją (pytanie, jakie rozstrzygnięcia przyniosą przyszłoroczne wybory w Niemczech i we Francji). Dla establishmentu Trump pozostaje zagadką, gdyż może wyraźnie zmienić dotychczasowy porządek, poczynając od pozycji USA w międzynarodowych organizacjach, na kwestiach wewnętrznych kończąc. Teoretycznie jego atutem może być dobre i sprawne zarządzanie – niemniej na razie wybory personalne są fatalne. Szefem sztabu wyborczego był do niedawna Paul Manafort, któremu media zarzuciły współpracę z byłym prezydentem Ukrainy, Wiktorem Janukowyczem. Tymczasem sytuacja geopolityczna wymaga silnego przywódcy w Waszyngtonie, który będzie w stanie odwrócić niekorzystną tendencję w postaci słabnącego znaczenia USA na arenie międzynarodowej. Paradoksalnie ma to kluczowe znaczenie dla globalnej gospodarki, gdyż przez dziesięciolecia to USA były gwarantem światowego porządku. Tymczasem widać coraz więcej prób destabilizacji poprzez jednostkowe, czy też zaplanowane procesy (tu coraz większą rolę odgrywają Rosjanie).

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: