Opinie: Wątpliwa bazooka Mario Draghiego

BANK 2014/03

Po tym, jak niemiecki trybunał konstytucyjny w zasadzie podważył prawną zasadność funkcjonowania mechanizmu OMT, Europejskiemu Bankowi Centralnemu pozostaje tylko liczyć na to, że w najbliższych latach nie pojawi się konieczność jego użycia.

Po tym, jak niemiecki trybunał konstytucyjny w zasadzie podważył prawną zasadność funkcjonowania mechanizmu OMT, Europejskiemu Bankowi Centralnemu pozostaje tylko liczyć na to, że w najbliższych latach nie pojawi się konieczność jego użycia.

Marek Rogalski

Dokładnie 2 stycznia 2012 r. Mario Draghi ogłosił, że Europejski Bank Centralny będzie mógł interwencyjnie skupować dług zagrożonych krajów w ramach tzw. programu Outright Monetary Transactions. OMT zastąpił tym samym działania podejmowane w ramach SMP (Securities Markets Programme), które polegały na czasowym zakupie obligacji, które później ulegały umorzeniu. Ich skala była jednak bardzo mała, w efekcie rynki finansowe nie wierzyły w to, że Europejski Bank Centralny może okazać się na tyle poważnym graczem, który może zmienić bieg wydarzeń w strefie euro, a te zaczęły przybierać coraz mniej korzystny obrót.

Po tym jak pomoc finansowa została przekazana Grecji, Irlandii i Portugalii rynki spekulowały, że kwoty wsparcia powinny być znacznie większe, a działania podejmowane przez polityków nie są efektywne. Tymczasem polityka zaciskania pasa, która została zaimplementowana w krajach, które przyjęły międzynarodowe wsparcie, miała w swoim założeniu przynieść wyniki, ale w dłuższym, a nie krótkim terminie. Czas pokazał, że takie rozumowanie było słuszne. Irlandia już zaczęła powracać na rynki finansowe (chociaż struktura i przyczyny kryzysu w Dublinie były zupełnie inne), a taki krok w tym roku jest możliwy także ze strony Portugalii, a w przyszłym również i Grecji.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: