Opinie: Wszystkich obietnic nie da się spełnić

BANK 2016/04

Z prof. dr. hab. Cezarym Kosikowskim, specjalistą w dziedzinie prawa finansowego oraz prawa gospodarczego publicznego rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Z prof. dr. hab. Cezarym Kosikowskim, specjalistą w dziedzinie prawa finansowego oraz prawa gospodarczego publicznego rozmawiali Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Panie profesorze czy jest pan zaniepokojony, patrząc na to, co się dzieje wokół Trybunału Konstytucyjnego, albo szerzej – na całość kwestii przestrzegania prawa w Polsce?

– Niestety tak, bo z pewnością to, co się dzieje obecnie w Polsce, nie jest sytuacją normalną. Nie umiem również zrozumieć, z jakiego powodu nagle tak wiele osób niemal równocześnie zaczęło uważać, że mamy nie tylko złą konstytucję, ale i całe prawo nadaje się tylko i wyłącznie do szybkiej zmiany. Trudno mi również pojąć, dlaczego zaczęto je naprawiać po nocach. Przyglądam się temu, co ma miejsce w Sejmie i jestem przerażony, bo tak się nie da tworzyć prawa.

Dlaczego?

– Niejednokrotnie krytykowałem pewne procesy związane z tworzeniem prawa, bo uczestnicząc w pracach nad nim, widziałem, jak to się odbywa. Jednak to, co dzieje się obecnie, nie bardzo nawet nadaje się do naukowej krytyki, bo jest to po prostu skandaliczne działanie. Notabene prowadzone na wyjątkowo niskim poziomie.

A może jednak trzeba zmienić Konstytucję?

– Konstytucja to nie jest dokument, który może być zmieniony na żądanie. Gdyby każdy wprowadził do niej jakieś swoje poprawki, uwzględniające jego interesy czy pomysły, to ta ustawa miałaby kilka tomów i też pewnie nie odpowiadałaby wszystkim.

Ale Konstytucja to nie jedyne pole zainteresowań posłów. Na warsztat są brane również przepisy dotyczące sektora finansowego…

– Fakt. Nie jest dobrze także w tych sprawach bankowych, bo państwo jest od tego, żeby interweniować tylko wtedy, kiedy obywatelom dzieje się krzywda i nie można jej naprawić poprzez instytucje, które są do tego powołane. A więc tylko w sytuacji, gdy potrzeba nadzwyczajnej interwencji.

Proszono pana o opinie na temat projektów zmian przygotowywanych w Kancelarii Prezydenta w ustawie dotyczącej tzw. frankowiczów. Nie zostawił pan na nich suchej nitki. W ekspertyzie były wymienione m.in. następujące kwestie: prawo nie może działać wstecz, ingerencja państwa ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: