Opinie zawieszone w sieci: czerwiec 2012

NBS 2012/06

GUBERNATOR PRZEMÓWIŁ... Studio Opinii.pl Andrzej Lubowski, publicysta: Pierwszy raz od przeszło 70 lat w czasie pokoju gubernator Banku Anglii przemówił do narodu przez radio, za pośrednictwem BBC. Mervyn King zaczął dramatycznie od słów, że kryzys finansowy położył kres półwiekowej poprawie standardu życia i że dziś Anglicy jako naród mają się gorzej niż cztery lata temu. Co zrobić, aby za następne pół wieku nasze wnuki nie mówiły, że zabrakło nam odwagi, by dokonać niezbędnych reform? (...)

Pozostało publikować raporty i wygłaszać kazania. I wygłaszaliśmy. Ale nie dość energicznie. I nie dość głośno. Powinniśmy krzyczeć z dachów. Ostrzegać. Zabrakło nam wyobraźni. Od przyszłego roku będziemy mieć nadzór nad bankami. Aby chronić gospodarkę przed klapą banków, trzeba, aby miały one więcej kapitału i więcej do stracenia. I one, i ich akcjonariusze. Wówczas będą ostrożniejsze z pożyczaniem. Trzeba także dokonać rozróżnienia: co innego lokowanie oszczędności, udzielanie pożyczek etc., a co innego ryzykowne operacje bankowości inwestycyjnej. Nie stawiamy elektrowni atomowych w gęsto zaludnionym terenie, powiedział Mervyn King, i z tego samego powodu nie może być tak, aby spekulował tradycyjny bank, chroniony przez podatnika. (…)

[alebankmodule origin="sms-dostep" par1="..."

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: