Opinie zawieszone w sieci: listopad 2012

NBS 2012/11

NA ZIELONEJ WYSPIE POMALOWANO TRAWĘ Jeżeli stawiamy sobie za cel ochronę najsłabszych grup społecznych, to budżet musi skądś pozyskiwać pieniądze. W ubiegłym roku sektor bankowy wygenerował w Polsce zyski w wysokości 15,5 mld zł, zaś obecnie zarobi ok. miliarda więcej. Gdy do tego dodamy, że relatywnie odprowadza on do budżetu państwa mniejsze daniny niż firmy produkcyjne, to pojawia się uzasadnione pytanie, czy dzielimy się biedą równo.

PiS uważa, że sektor bankowy jest poważnym źródłem, z którego budżet państwa może zaczerpnąć środki finansowe w taki sposób, aby koszty tego transferu nie zostały przeniesione na klientów. Konkurencja bankowa też przecież nie jest bez znaczenia. Ale my mówimy o jeszcze jednej niezmiernie ważnej sprawie w kontekście banków, a mianowicie o ich repolonizacji. Trzeba spowodować, aby część podmiotów składających się na sektor bankowy – w naszej ocenie jest to ok. 30 proc. banków znajdujących się obecnie w polskich rękach – nadal w polskich rękach pozostała. Uważamy również, że należy doprowadzić do sytuacji, w której dwa, trzy banki mogłyby być wykupione przez PKO BP. To kluczowe w procesie repolonizacji sektora bankowego.

GF.24
Beata Szydło – wiceprezes ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: