Opinnie: Dogmat skuteczności

BANK 2010/12

Chyba coraz bardziej oddala się perspektywa ogłoszenia końca kryzysu. Oznacza to, że przepowiadany stan permanentnych turbulencji finansowych i gospodarczych staje się normą w skali światowej.

Chyba coraz bardziej oddala się perspektywa ogłoszenia końca kryzysu. Oznacza to, że przepowiadany stan permanentnych turbulencji finansowych i gospodarczych staje się normą w skali światowej.

Marek Urbaniak

Po pierwszych nieudanych próbach przestano już nawet poszukiwać winnych tego stanu rzeczy. Wyraźnie wyczuwalny jest pewien poziom swego rodzaju oszołomienia i zagubienia, bo tradycyjne pojęcia i narzędzia identyfikacji zjawisk stają się coraz mniej użyteczne. Może jednak warto przypomnieć, że pierwsze kroki w poszukiwaniu winnych skierowane były do twórców innowacji finansowych, którymi okazali się nie ekonomiści, nie bankowcy tylko przeprofilowani do świata finansów matematycy i fizycy.

Dlaczego warto o tym przypominać? Bo być może jest to jakiś trop wskazujący, że nie można bezkarnie, to znaczy bez rozumienia zjawisk ekonomicznych w całej ich złożoności, obudowywać aktywność gospodarczą rozwiązaniami poprawnymi jedynie rachunkowo i krótkowzrocznie skutecznymi tylko z punktu widzenia kreowania zysku. Innymi słowy – być może kluczem do rozumienia obecnego zamętu jest właśnie zapędzony w ślepą uliczkę paradygmat specjalizacji kosztem rozumienia konsekwencji stosowanych rozwiązań.

Już w pierwszej połowie ubiegłego wieku Thomas S. Eliot mógł swobodnie podzielić się refleksją: Świat jest pełen niesprawiedliwości. Bankier może napisać zły poemat i nic. A niech tylko poeta spróbuje wypisać zły czek. Był to wyraźny znak, że wystarczyło zaledwie dwieście lat, aby stało się coś nieodwracalnego w intelektualnym ogarnianiu złożoności świata. Bo jak twierdzą niektórzy to Gotfried Wilhelm Leibniz był prawdopodobnie ostatnim „człowiekiem uniwersalnym” w renesansowym rozumieniu. Trwałe ślady zostawił jako: matematyk, fizyk, prawnik, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: