Opinnie: Lepki dobrostan

BANK 2011/06

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej jest doskonałą okazją, aby popatrzeć na nasze sprawy z szerszej perspektywy. Wiek XXI jest, jak dotychczas, przedłużeniem wieku XX, wieku niepewności. Niepewność jest zaprzeczeniem dobrostanu. Dobrostan to nie tylko coraz wyższy realnie PKB na głowę mieszkańca, to wolność wyboru i wolność od przymusu.

Jan K. Solarz

Europejski dobrostan jest przedmiotem marzeń wielu naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Arabska wiosna ludów przypomniała o obietnicach sprzed lat rozszerzenia Unii Europejskiej na terytorium Turcji. Jej potencjał demograficzny i gospodarczy pretenduje ten kraj do grona najbardziej przyszłościowych wschodzących gospodarek rynkowych. Jego historia utrudnia dokończenie procesu rozszerzenia Unii Europejskiej na południe.

Jeśli nie zostanie wygaszony kocioł bałkański, to razem z przebudzeniem młodych muzułmanów z Afryki Północnej stworzy mieszankę wybuchową dla europejskiego dobrostanu. A przypomnijmy, że jego systematyczny wzrost był przedmiotem zazdrości świata muzułmańskiego.

Unia Europejska nie może być pewna perspektywy dalszego systematycznego wzrostu dobrostanu. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: