Opłaty za wynajem mieszkania nie rosną już tak szybko

Nieruchomości / Rynek

Dr Jacek Furga, prezes AMRON
Dr Jacek Furga, prezes AMRON Fot. MarketNews24

Jeszcze niedawno mieszkania na wynajem stanowiły tylko 2 proc. polskiego rynku nieruchomości, dziś to ponad 15 proc. Czynsz w takich mieszkaniach w tym rośnie już wolniej.

Wzrosty czynszów wyhamowały poniżej wzrostów cen nowych mieszkań #wynajem #mieszkania

– Cywilizują się też stawki czynszu – mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON. – Jeszcze w 2018 r. wzrosty czynszu były 2-3 krotnie wyższe od wzrostów cen transakcyjnych, a przykładem takich wzrostów była Łódź.

Czytaj także: Ile trzeba zapłacić za wynajem mieszkania? Najdrożej w Warszawie i Gdańsku, najtaniej w Toruniu i Sosnowcu >>>

Wzrosty czynszów wyhamowały

Wzrosty czynszów wyhamowały poniżej wzrostów cen nowych mieszkań. Nadal utrzymuje się wysoka rentowność z inwestycji w mieszkania na wynajem, w dużych miastach na poziomie 5 proc. Ta rentowność jest wyższa w mniejszych miastach.

Czym jest flipping?

Pojawiło się nowe zjawisko, jakim jest flipping, czyli poszukiwanie starych mieszkań o złym standardzie z przeznaczeniem do remontu. Jednak nie wiadomo jaka jest jego skala.

Czytaj także: Jak w krótkim czasie zarobić na mieszkaniu nawet kilkadziesiąt procent?

– Nie jesteśmy w stanie monitorować tego zjawiska od strony sektora bankowego ponieważ są to inwestycje w większości ze środków własnych – wyjaśnia dr Jacek Furga.

Źródło: MarketNews24
Udostępnij artykuł: