Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w marcu na poziomie z lutego

Finanse osobiste

Wykres na tle stosu pieniędzy
Fot. stock.adobe.com/prat

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w marcu 2019 r. zostanie utrzymane na poziomie z lutego br., podało Ministerstwo Finansów. Nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany można nabywać od 25 lutego.

Nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany można nabywać od 25 lutego #obligacje @MF_GOV_PL

„Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek” – czytamy w komunikacie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,5%, podano również.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2% dla 12-letnich.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500+” oprocentowane są odpowiednio 2,80% i 3,20% w pierwszym roku oszczędzania, podano także.

„Oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych oferowanych w marcu utrzymane zostało na niezmienionym poziomie. Posiadaczom obligacji premiowych, oferowanych w ubiegłym roku, przypominamy o losowaniu premii pieniężnych, które odbędzie się 20 marca br. ” – podsumował wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: