Oprocentowanie obligacji skarbowych w lipcu. MF podało liczby

Finanse osobiste

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w lipcu 2018 r. bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca br., podał resort.

Segregator z napisem obligacje, pieniądze i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/magele-picture

Ministerstwo Finansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w lipcu 2018 r. bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca br., podał resort.

#MinisterstwoFinansów postanowiło utrzymać oprocentowanie obligacji detalicznych w lipcu 2018 r. bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca #obligacje @MF_GOV_PL

"Warunki oprocentowania skarbowych obligacji oszczędnościowych zostały utrzymane na poziomie z czerwca. W lipcu można będzie nabyć obligacje z oprocentowaniem od 1,50% do 2,70% w przypadku standardowej oferty oraz 2,80% i 3,20% w przypadku obligacji rodzinnych. Jeszcze przez kilka dni, do końca czerwca, dostępne są w sprzedaży dziesięciomiesięczne obligacje premiowe, które gwarantują zysk na poziomie 1,50% w skali roku i dają szansę na wygranie dodatkowych premii pieniężnych w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł, a nawet 10.000 zł" - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak, cytowany w komunikacie.

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 1,50% w skali roku, a 2-letnich papierów skarbowych 2,10%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,20% dla 3-latek, 2,40% dla 4-latek oraz 2,70% dla 10-latek.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10- letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.

Oprocentowanie obligacji 6- i 12-letnie

Obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane są odpowiednio 2,80% i 3,20% w pierwszym roku oszczędzania. Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2% dla 12-letnich.

Od 26 czerwca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: