Ørsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Edukacja / ESG

Polska spółka Ørsted oraz Politechnika Warszawska podpisały List intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie, poinformowali Partnerzy porozumienia.

OZE, wiatraki na morzu, 2 statki
Fot. stock.adobe.com / Federico Rostagno

Polska spółka Ørsted oraz Politechnika Warszawska podpisały List intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie, poinformowali Partnerzy porozumienia.

Podpisany 8 listopada 2021 List intencyjny rozpoczyna długofalową współpracę pomiędzy Ørsted w Polsce, a Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w zakresie promowania badań i rozwoju, a także wdrażania bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych z myślą o rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że w sektorze zatrudnienie może znaleźć ponad 70 tys. osób

‒ Chcemy wykorzystać 30-letnie doświadczenie Ørsted w sektorze morskiej energetyki wiatrowej i wiedzę setek wspierających nas na całym świecie ekspertów do tego, by stworzyć ofertę szytą na miarę dla rodzącego się rynku offshore w Polsce. Dlatego oprócz zamiaru wniesienia jak największego wkładu w rozwój polskiej gospodarki poprzez nasze inwestycje, zależy nam na tym, by jak najwięcej inżynierek i inżynierów z polskich uczelni pracowało przy projektach morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Chcemy kształcić w Polsce światowej klasy specjalistów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej

Dlatego niezmiernie cieszymy się z możliwości nawiązania współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej i stworzenia z tą prestiżową uczelnią platformy kształcenia przyszłych kadr obsługujących farmy wiatrowe nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Chcemy kształcić w Polsce światowej klasy specjalistów w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, łącząc wiedzę i pasję naukowców Politechniki Warszawskiej z praktyką i doświadczeniem ekspertów Orsted ‒ mówi Michael Prutsch, członek zarząd Ørsted Polska of Services, która rozwija w Polsce projekty morskich farm.

Czytaj także: Rozporządzenie dla offshore’u niezgodne z prawem UE i umowami międzynarodowymi

Wiedza i doświadczenie od praktyków

‒ Dzięki współpracy Wydziału Elektrycznego i firmy Ørsted, Politechnika Warszawska będzie jeszcze intensywniej uczestniczyć w procesie tworzenia i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Elementem łączącym wszystkie odnawialne źródła energii są urządzenia energoelektroniczne wykorzystywane również w fotowoltaice, elektromobilności oraz do przetwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Nasi studenci oraz kadra naukowo-badawcza zyskają cenną wiedzę oraz doświadczenie w nowym i dynamicznie rozwijającym się sektorze przemysłu – mówi dr hab. inż. Marek Jasiński, prof. uczelni, Kierownik Zakładu Elektroniki Przemysłowej w Instytucie Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Nasi studenci oraz kadra naukowo-badawcza zyskają cenną wiedzę oraz doświadczenie w nowym i dynamicznie rozwijającym się sektorze przemysłu

Współpracę między stronami rozpocznie cykl wykładów gościnnych prowadzonych przez ekspertów Ørsted. W planach jest także uruchomienie finansowanego przez Ørsted pilotażowego programu stypendialnego dla studentów-magistrantów analizujących kluczowe wyzwania dla polskiego systemu elektroenergetycznego związane z rozwojem morskich farm na Bałtyku, a także programu stypendialnego dla kadry naukowej, z którą Ørsted zamierza w przyszłości realizować projekty badawczo-naukowe dla przyszłej komercjalizacji przez przemysł wiatrowy.  

Strony zamierzają także pracować nad stworzeniem programu i uruchomieniem kierunku studiów skoncentrowanych na morskich farmach wiatrowych.

Czytaj także: Bank Pekao i PFR uruchamiają program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł

Absolwent wspiera swoją uczelnię

Inspiracją do nawiązania długofalowej współpracy z Politechniką Warszawską stał się przeprowadzony w maju 2021 r. wykład Łukasza Kocewiaka, absolwenta Wydziału Elektrycznego tej uczelni, a dziś eksperta Ørsted.

– Rozwój zupełnie nowego dla Polski sektora energetyki odnawialnej wygeneruje zapotrzebowanie na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Dlatego cieszę się wracając na własną Alma Mater z misją dzielenia się z młodszymi kolegami wiedzą praktyczną, zdobytą przez 13 lat pracy w Ørsted.

Liczę także na to, że w ramach naszej współpracy uda się zainspirować naszych naukowców do podjęcia prac nad polskimi rozwiązaniami dla MEW, które będziemy mogli potem wdrażać na całym świecie ‒ mówi Łukasz Kocewiak, kierujący w Ørsted jednym z sześciu kluczowych obszarów działalności badawczo-rozwojowej, który koordynuje globalne prace w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii związanych z transmisją energii z morskich farm do sieci.

Rozwój zupełnie nowego dla Polski sektora energetyki odnawialnej wygeneruje zapotrzebowanie na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski (PEP) w polskiej części Morza Bałtyckiego powstanie ok. 11 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2040 r. Ich rozwój wygeneruje olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników sektora. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że w sektorze zatrudnienie może znaleźć ponad 70 tys. osób.

Czytaj także: Forum Ekonomiczne: PGE myśli o kolejnych projektach offshore; szuka możliwości akwizycji w OZE i ciepłownictwie

Udostępnij artykuł: