Oświadczenie Związku Banków Polskich ws. zatrzymania byłego przewodniczącego KNF i jego zastępcy

Prawo i regulacje

Logo Związku Banków Polskich
Źródło: Związek Banków Polskich

Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja Jakubiaka, byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka, byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF.

#ZBP: jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego #KNF @uknf

Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób,  które w przeszłości – także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych budzić musi najwyższe zaniepokojenie.

Takie działanie wobec byłego kierownictwa nadzoru finansowego uderza w wiarygodność tej instytucji, której reputacja tak dotkliwie została naruszona w ciągu ostatnich tygodni. Podważa też zaufanie do krajowego systemu finansowego.

Czytaj także: CBA zatrzymało byłego przewodniczącego KNF z lat 2011-2016 >>>

Dokonano zatrzymań wysokich urzędników nadzoru, którzy stali na straży bezpieczeństwa sektora finansowego i domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym.

Dlatego, Związek  Banków Polskich w poczuciu sprawiedliwości oraz w przekonaniu co do uczciwości i zgodnego z prawem działania zatrzymanych osób deklaruje gotowość udzielenia poręczenia  na warunkach określonych w przepisach prawa.

 Zarząd

Związku Banków Polskich

 

Udostępnij artykuł: