Oszczędności budżetów domowych w 2014 roku

Finanse i gospodarka

Analiza wpływów i wydatków może pomóc zorientować się w jaki sposób zadbać o domowe finanse, uważają Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Nowy rok jest idealnym momentem na podjęcie kilku postanowień dotyczących domowych finansów. Planowanie wydatków, szukanie oszczędności, podobnie jak wspólne rozmowy o finansach, pozwolą ujarzmić domowe finanse oraz uniknąć debetu.

Rozmowa o wspólnych finansach jest ważna dla obu partnerów, szczególnie gdy mają dzieci. W jej efekcie można odkryć wiele źródeł wycieków wspólnych dochodów. Ponadto może uchronić partnerów przed ewentualnymi konfliktami o podłożu finansowym, dotyczących wydatków, oszczędności i inwestycji.

krajkowski.michal.02.150x226O ile dla singli sprawa jest stosunkowo prosta, w rodzinie powinni to zrobić wspólnie oboje małżonkowie. Często okazuje się, że po szczerej, „bilansowej” rozmowie odkrywa się wiele źródeł wycieku wspólnych dochodów. Nie chodzi o to, by wykryć wszystkie drobne kwoty, które każdy lubi mieć w portfelu, ale o sprawiedliwy podział budżetu. Niedoprecyzowanie potrzeb obojga partnerów oraz brak rozmów na temat wydatków, może być zgubny dla małżeństwa – powoduje bowiem konflikty i nieporozumienia – twierdzi Michał Krajowski, ekspert Domu Kredytowego Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Od czasu do czasu należy przejrzeć wyciągi z kont bankowych celem ustalenia zbędnych przelewów, jak również zweryfikowania czy nie opłacamy produktów bankowych, z których nie korzystamy, np. nieużywane karty bankowe.

Klienci banków często nie zdają sobie sprawy z opłat, które ponoszą, zarówno tych stałych, jak i jednorazowych. Bezpłatne na pierwszy rzut oka konto, wymaga bowiem zazwyczaj określonych miesięcznych wpływów oraz pewnej ilości transakcji, by korzystanie z niego było faktycznie darmowe. Może się więc okazać, że w miesiącach, w których nie spełnimy tych warunków, stają się one zbędnym wydatkiem – dodaje Michał Krajowski, Notus, ZFDF.

W ocenie banku, który obsługuje domowe  finanse, mogą pomóc specjaliści. Doradcy finansowi w oparciu o analizę potrzeb i przychodów klienta, jak również bazując na znajomości produktów konkurencyjnych banków, mogą wskazać najkorzystniejszą ofertę, co też nierzadko skutkuje oszczędnościami nawet na poziomie kilkadziesiąt złotych rocznie.

Należy pamiętać, że każda zaoszczędzona kwota jest ważna… Na wynik domowego budżetu wpływają w ogromnym stopniu „drobne wydatki”, szczególnie te ponoszone codziennie.

lukasiewicz.aleksandra.02.150x225Przy planowaniu budżetu domowego należy zacząć od analizy obecnych kosztów – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, ekspert firmy Expander, ZFDF. – Ważne, by uświadomić sobie, ile i na co przeznaczamy nasze pieniądze. Zalecałabym podliczenie kwartalne, niekiedy bowiem miesięcznie nie będziemy w stanie ocenić wydatków obiektywnie. Z pomocą mogą nam przyjść powszechnie używane programy komputerowe, w których możemy samodzielnie sporządzić zestawienie z czytelnym podziałem, np. na artykuły spożywcze, kosmetyki oraz różnego rodzaju opłaty. Na rynku dostępnych jest również wiele darmowych aplikacji, które ułatwią nam uporządkowanie tych informacji.

Zestawienie wydatków wykonane z wykorzystaniem programów komputerowych obrazuje na które produkty/usługi wydajemy najwięcej,  i co ważniejsze, wskazuje z czego możemy zrezygnować oraz na czym zaoszczędzić. Taka analiza szczególnie praktyczna jest przy tzw. „drobnych wydatkach” w rodzaju codzienna prasa i kawa, które w ujęciu rocznym mogą kosztować nawet 360 zł (prasa) i 1300 zł (codzienna kawa). Elektroniczny bilans, uzupełniany na bieżąco, to doskonałe narzędzie kontrolowania sytuacji finansowej domowego budżetu.

Rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi nam lepsze zarządzanie naszymi pieniędzmi będzie podzielenie wydatków na dwie kategorie. Pierwsza, zawierająca „stałe” opłaty, takie jak czynsz, abonament telewizyjny, telefoniczny, czy np. rata kredytu. Druga natomiast, to „wydatki dodatkowe”, np. hobby, jedzenie w restauracji czy innego rodzaju rozrywka. Taki podział ułatwi nam, w razie potrzeby, ograniczenie ponoszenia zbędnych kosztów, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej odkładać fundusze na wybrany cel – podpowiada Aleksandra Łukasiewicz, Expander, ZFDF.

Wyniki „Finansowego Barometru ING”, noworoczne postanowienia (w 2013 roku) i ich rezultaty:
131227.czy.ogranicze.wydatki.na.odziez.01.500x262131227.czy.ogranicze.wydatki.na.rozrywke.01.500x262

REZULTAT. W połowie roku zobowiązania polskich gospodarstw domowych wzrosły o 18,4 mld PLN w porównaniu z rokiem ubiegłym (wg. NBP).

up

Udostępnij artykuł: