Oszczędzaj nie tylko w październiku

Bankowość

Aktualny miesiąc już od kilku dekad był nazywany miesiącem oszczędzania. Jeśli jednak myślimy o oszczędzaniu na serio, to musimy to robić przez cały rok.

Aktualny miesiąc już od kilku dekad był nazywany miesiącem oszczędzania. Jeśli jednak myślimy o oszczędzaniu na serio, to musimy to robić przez cały rok.

W październiku, po szkolnych wydatkach wrześniowych, możemy się w końcu zmobilizować do oszczędzania, plus dla nas jeśli potraktujemy to jako start do systematycznego odkładnia pieniędzy w kolejnych miesiącach. Jeśli jednak wciąż masz problem z tym, by zacząć oszczędzać, postanowiliśmy ci podsunąć kilka powodów, dla których warto to robić.

Czarna godzina nie będzie groźna

Potraktujmy nasze przyszłe oszczędności jako zabezpieczenie na przyszłość, nigdy nie wiadomo co się może przydarzyć w kolejnych miesiącach, czy latach. Nie wiesz kiedy zepsuje się samochód, czy pralka, nie jesteś w stanie przewidzieć utraty pracy, obniżki pensji, wzrostu raty kredytu hipotecznego, czy kłopotów ze zdrowiem. Na takie niespodzianki możesz się jednak przygotować odkładając pieniądze na czarną godzinę. Odpowiednia kwota zaoszczędzona w czasach kiedy dobrze Ci się wiedzie, i nie masz większych problemów, da Ci poczucie bezpieczeństwa, i przyniesie pomoc, kiedy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Spróbuj odłożyć sumę, która pozwoli Ci przeżyć choć kwartał, a najlepiej pół roku. Na takiej finansowej poduszce bezpieczeństwa będziesz mógł spać spokojnie.

To się po prostu opłaca

Jeśli nie przekonują Cię względy bezpieczeństwa, zastanów się nad finansowymi korzyściami z oszczędzania. Przede wszystkim zarabiasz odsetki. Jeśli skorzystasz z oferty produktów finansowych, które pozwolą Ci zarobić ponad bieżącą inflację, to pozwolisz swoim środkom zarabiać na siebie. Przy okazji warto przypomnieć, byś unikał trzymania oszczędności w domu, czy na nieoprocentowanym koncie, bo tam nie dość, że nie zarabiają żadnych odsetek, to jeszcze tracą na skutek inflacji, która pomniejsza ich realną wartość.

Morze możliwości

Wyobraź sobie, że odkładasz pieniądze systematycznie i odpowiednio długo. Wtedy możesz uzbierać sumę, która na co dzień jest poza twoim zasięgiem. Im dłużej odkładasz, tym szybciej oszczędności przyrastają, bo zaczyna działać procent składany, czyli bank dopisuje Ci odsetki od odsetek. A z okrągłą sumą na koncie możesz pokusić się o coś naprawdę dużego. Podróże dookoła świata, wysłanie dziecka na zagraniczną uczelnię, wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego, te i inne pomysły, które wymagają dużych nakładów finansowych stają się dostępne. Oszczędności mogą Ci więc dać poczucie wolności.

Patriotyczne oszczędności

W mediach można czasami usłyszeć stwierdzenie, że nasze wydatki na konsumpcję napędzają gospodarkę. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wydawać wszystkie pieniądze od razu po wypłacie. Oszczędności również są w Polsce potrzebne, bo bez nich trudno o przyzwoity wzrost gospodarczy. Dzięki nim można bowiem sfinansować chociażby inwestycje w kosztowne innowacje, które mogą poprawić naszą konkurencyjność, bo jeśli nie zasponsoruje tego kapitał zagraniczny, to skąd weźmiemy pieniądze? Można by więc ukuć hasło: "Oszczędzając pieniądze wspierasz długotrwały wzrost gospodarczy".

Zadowolenie z siebie

Na koniec jeszcze jeden powód dla którego warto oszczędzać, a mianowicie własna satysfakcja. Jeśli podejmiesz decyzję o rezygnacji z niektórych wydatków i odkładaniu pieniędzy, i będziesz ten plan konsekwentnie realizować, to po jakimś czasie na pewno będziesz mieć się czym pochwalić. To zaś może pozytywnie wpłynąć na twoją samoocenę, jako osoby, która może i potrafi osiągać wyznaczone sobie cele. A zatem tym bardziej warto się postarać.

Marta Domańska - Trzaskoma
ekspert Banku BGŻOptima

Udostępnij artykuł: