Oszczędzaj z zyskiem

Finanse i gospodarka

Polacy coraz chętniej oszczędzają swoje pieniądze. Aż 38 proc. z nich deklaruje oszczędzanie. Warto zaoszczędzone pieniądze w coś zainwestować jednocześnie pamiętając o tym, żeby nasze pieniądze były bezpieczne.

Polacy coraz chętniej oszczędzają swoje pieniądze. Aż 38 proc. z nich deklaruje oszczędzanie. Warto zaoszczędzone pieniądze w coś zainwestować jednocześnie pamiętając o tym, żeby nasze pieniądze były bezpieczne.

Żeby oszczędzanie miało sens, powinniśmy obrać sobie jakiś cel, na który środki zaoszczędzone zechcemy przeznaczyć. Popularnymi motywatorami wybieranymi przez Polaków są remonty, chęć kupna samochodu, albo zwyczajne odkładanie na tzw. "czarną godzinę".

Nierozważnie jest jednak odkładać pieniądze do szuflady, gdzie będą traciły na wartości. Ktoś kto decyduje się na oszczędzanie, powinien zastanowić się również nad pomnażaniem ich i przeanalizować inwestycje, które mu w tym pomogą.

Najbezpieczniejszą opcją są rzecz jasna lokaty bankowe, które nie zapewnią nam jednak zbyt wysokich zysków. Najlepsze z lokat zapewniają zysk nie wyższy niż 3 proc. w skali roku. Jedynie depozyty długoterminowe na 24 i 36 miesięcy mogą wygenerować większy zysk. Pewnym rozwiązaniem mogą okazać się lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Jednakże w takim wypadku konieczne jest bardzo dokładne zapoznanie się z ofertą i warunkami naliczania odsetek.

Równie bezpieczne są rachunki oszczędnościowe, wśród których znaleźć można oferty proponujące zysk w wysokości 3 proc. Może to się jednak łączyć z potrzebą założenia nowego konta osobistego, które zwykle jest płatne. Dlatego też najbezpieczniej jest wybierać Rachunki oszczędnościowe w swoim banku i uniknąć dodatkowych opłat, które mogą pochłonąć nasze zyski. Ważną zaletą rachunku oszczędnościowego jest możliwość wypłaty środków w każdej chwili.

Produkty strukturyzowane wydają się być niezwykle atrakcyjną opcją, ponieważ zapewniają zwrot całości lub części powierzonych przez nas środków. Jednocześnie możemy osiągnąć bardzo wysokie zyski. Kapitał powierzony przez nas dzieli się na dwie części. Jedna z nich ma zapewnić gwarantowany zwrot, druga zaś lokowana jest w opcjach, które mogą zaowocować wysokim zyskiem.

Fundusze rynku pieniężnego i obligacyjne są bezpieczną formą funduszy inwestycyjnych. Pierwsze z wymienionych dają zysk podobny do oprocentowania lokat, obligacje natomiast mają szansę zyskać więcej. Jednakże w związku z pojawieniem się niebawem na rynku nowych, wyżej oprocentowanych obligacji, te starsze stracą na wartości. Warto zatem poczekać.

Podejmując decyzję o formie inwestycji warto poradzić się eksperta, dzięki któremu zaoszczędzimy czas i zmniejszymy prawdopodobieństwo popełnienia błędu przy wyborze.

Na podstawie: Expander

Udostępnij artykuł: