Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe: Czas na oszczędzanie na przyszłą emeryturę

NZB 2016/01

Biedy, choroby, niepewności − tego Polacy spodziewają się po przejściu na emeryturę. Jesteśmy największymi pesymistami z 12 nacji objętych badaniem Aegon PTE.

Kazimierz Pierzchała

Zgodnie z tym badaniem blisko połowie ankietowanych Polaków bycie emerytem kojarzy się właśnie z chorobami, niespełnieniem i rozgoryczeniem, a 1/3 uważa, iż na emeryturze czeka ich bieda. Na dodatek coraz trudniejsza sytuacja finansowa polskich rodzin powoduje, że ponad 2/3 Polaków nie ma zastępczego planu emerytalnego, np. własnych oszczędności; 68% jest zdania, że do oszczędzania na przyszłą emeryturę mogłaby ich zdopingować podwyżka wynagrodzenia − wylicza “Gazeta Polska Codziennie”, podkreślając, że nie bardzo społeczeństwo może na to liczyć w czasach słabnącej, obciążonej różnymi podatkami i biurokracją gospodarki. Z badania dokonanego w 12 krajach wynika, że największymi pesymistami są Polacy. O wiele więcej optymizmu i nadziei w kwestii przyszłej emerytury wykazują Niemcy, Chińczycy i Amerykanie − donosi “Gazeta Polska Codziennie”1.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI