Otwarcie wystawy „Ocalone przez BGK”

Bankowość

W piątek 9 maja br.  o godzinie 11:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Ocalone przez BGK". W historycznej siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego przy Al. Jerozolimskich 7 w Warszawie, będzie można podziwiać konserwatorskie reprinty oraz makiety bezcennych eksponatów, które przetrwały dzięki niezwykłemu zaangażowaniu BGK, który uchronił je przed zaginięciem i zniszczeniem podczas II wojny światowej. Wystawa, która potrwa dwa miesiące, jest jednym z wydarzeń obchodów  90-lecia tego jedynego państwowego banku w Polsce.

Wystawa przygotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie z Biblioteką Narodową, poświęcona jest skarbom światowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, ocalonym przez BGK. Złożone w lipcu i sierpniu 1939 r. w skarbcu BGK przez Bibliotekę 140507.bgk.01.200xNarodową oraz Bibliotekę Seminarium Duchownego w Pelplinie jako depozyty, zostały przez ówczesne kierownictwo BGK ewakuowane z kraju, do którego powróciły na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w.

Skarby prezentowane w BGK

Jednym z najbardziej znanych skarbów ocalonych przez BGK, który zostanie zaprezentowany podczas wystawy będzie reprint Biblii Gutenberga zdeponowanej do skarbca BGK w lipcu 1939 roku przez konserwatora Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie, księdza prof. Antoniego Liedtke. Jednym z eksponatów wystawy „Ocalone przez BGK” będzie również kuferek, w którym Biblia Gutenberga odbyła swoją wojenną i powojenną odyseję.   

 

 

„Ówcześni pracownicy BGK, a szczególnie prezes Roman Górecki mieli ogromny wkład w to, że dziś możemy oglądać zachowane eksponaty. W rok obchodów 90-lecia naszego banku chcemy poprzez tę wystawę pokazać, jak bardzo jesteśmy pełni dumy i wdzięczni za to co zrobili pracownicy BGK dla polskiej kultury i dla naszej tożsamości narodowej” – mówi Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przed wybucham II wojny światowej do skarbca BGK dołączyły najcenniejsze zbiory z 140507.bgk.02.250xBiblioteki Narodowej. Wśród przechowywanych i ocalonych przez BGK skarbów znajdowały się m.in. rękopisy partytur utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina. Możemy też znaleźć Kazania Świętokrzyskie, uznawane za najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim. To jedynie część eksponatów, których konserwatorskie reprinty oraz makiety będzie można obejrzeć na wystawie. Zwiedzający będą mogli podziwiać również reprint Psałterza Floriańskiego zwanego Psałterzem królowej Jadwigi, XVI-wieczny Mszał Erazma Ciołka, Calendarium Parisiense – bogato iluminowany kalendarz średniowieczny, Rocznik Świętokrzyski dawny, Objawienie św. Brygidy, „Kroniki” Wincentego Kadłubka wyd. w 1612 r. oraz kilkanaście najstarszych polskich rękopisów.

Okazją do obejrzenia wystawy „Ocalone przez BGK” będzie organizowana 17 maja w siedzibie banku Noc Muzeów.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego

Udostępnij artykuł: