Ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości

Komentarze ekspertów

Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły informacje na temat sytuacji panującej na tutejszym rynku pracy. Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, dynamika zatrudnienia w Polsce wyniosła w lipcu 0.8% r/r, podczas gdy przeciętna wartość wynagrodzenia wzrosła o 3.5% r/r, sięgając 3964,91 zł.

Mimo widocznej poprawy, powodem do niepokoju w dalszym ciągu pozostaje jednak powolny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, gdzie w ostatnim miesiącu pracę rozpoczęło jedynie około 5K osób.

Popołudniu, zza Oceanu dotarły natomiast wiadomości o dynamice inflacji CPI, która – zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów – wyniosła w lipcu 0.1% m/m oraz 2.0% r/r. Dobre informacje napłynęły także z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie w ostatnim miesiącu wzrosła zarówno liczba wydanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczętych inwestycji.

W Europie dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących dynamikę inflacji PPI w Niemczech. W ciągu dnia zostaną natomiast opublikowane protokoły z posiedzeń BoE oraz Fed. Poznamy także informacje na temat dynamiki produkcji przemysłowej (prognoza 2.2% r/r) w Polsce.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska

Udostępnij artykuł: