PAIH: w realizacji 182 projekty o wartości 6,5 mld euro

Gospodarka

Polska Agencję Inwestycji i Handlu obsługuje 182 bezpośrednie inwestycje zagraniczne warte łącznie 6,5 mld euro, które wygenerować mogą ponad 48 tys. miejsc pracy

Fot. Pixabay.com

Polska Agencję Inwestycji i Handlu obsługuje 182 bezpośrednie inwestycje zagraniczne warte łącznie 6,5 mld euro, które wygenerować mogą ponad 48 tys. miejsc pracy

Za wzrosty odpowiadają między innymi firmy niemieckie, których łączna wartość inwestycji wspieranych przez @PAIH_pl zwiększyła się trzykrotnie #inwestycje #PAIH

"Zarówno w maju 2017 roku, jak i w 2018 roku PAIH obsługiwała ponad 180 projektów inwestycyjnych typu BIZ. Jednak w skali roku wartość tego portfela urosła aż o 1,659 mld euro" – czytamy w komunikacie.

Wzrosty dzięki firmom niemieckim

Za wzrosty odpowiadają między innymi firmy niemieckie, których łączna wartość inwestycji wspieranych przez PAIH zwiększyła się trzykrotnie r/r - z 560,5 mln euro do aż 1,5 mld euro. Z kolei Chiny realizowały rok temu przy pomocy Agencji 6 projektów wartych w sumie ponad 421 mln euro, podczas gdy dziś jest to aż 12 inwestycji o łącznej wartości 1,326 mld euro. Korea Południowa prowadzi teraz w Agencji 6 projektów o całkowitej wartości 232,6 mln euro (w maju 2017 r. było to 7 inwestycji za 125 mln euro). Turcja podwoiła swoje zaangażowanie r/r - z 3 do 6 projektów, dziś szacowanych w całości na 99,9 mln euro, podano także.

Najwięcej inwestycji prowadzą kolejno: USA (57 projekty o łącznej wartość 1,055 mld euro), Niemcy (25 projektów) oraz Japonia (13 projektów o łącznej wartości 609,7 mln euro).

Pojawiły się inwestycje singapurskie

Nowym krajem pochodzenia inwestycji obsługiwanych przez PAIH jest Singapur, skąd pochodzą 4 inwestycje o łącznej wartości 15 mln euro, m.in. z sektora BSS/IT i FMCG. Natomiast inwestorzy z Portugalii prowadzą w Agencji 3 inwestycje - głównie motoryzacyjne (łączna wartość 30 mln, 300 planowanych miejsc pracy)."Pojawienie się inwestycji singapurskich w portfelu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu jest bezpośrednią konsekwencją intensywnej pracy Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Singapurze. Na przykładzie singapurskim widać, że sprawdza się wybrany przez nas model dwutorowego wsparcia biznesu. Grupa polskich innowatorów, której pomogliśmy wejść na rynek azjatyckiej Doliny Krzemowej stale rośnie, jednocześnie skutecznie zachęcamy lokalny biznes do realizacji przedsięwzięć w Polsce" – powiedział wiceprezes PAIH ds. inwestycji zagranicznych Krzysztof Senger, cytowany w komunikacie."Z racji na rosnące zainteresowanie Polską wśród firm działających w branży pojazdów elektrycznych, w 2018 roku postanowiliśmy wyodrębnić kategorię "elektromobilność" z grupy wszystkich projektów obsługiwanych przez PAIH. To inwestycje ze styku motoryzacji, sektora chemicznego oraz elektronicznego, związane z produkcją samochodów elektrycznych, jak również innych typów pojazdów" – dodał.

Łączna wartość projektów z tej kategorii wynosi 1,250 mld euro, a potencjalne zatrudnienie, które mogą wygenerować sięga 3,7 tys. miejsc pracy.

Liderem sektorowym nowoczesne usługi dla biznesu

Pod względem liczby projektów liderami sektorowymi wśród inwestycji wspieranych przez PAIH są nowoczesne usługi dla biznesu (w tym projekty typu usług wspólnych, IT oraz BPO). Agencja prowadzi 57 projektów typu BSS o łącznej wartości 157,65 mln euro. Drugie miejsce zajmuje motoryzacja (33 projekty o łącznej wartości 744,2 mln euro), a trzecie sektor badań i rozwoju (17 projektów o łącznej wartości 10,8 mln euro).Od początku 2018 roku PAIH zakończyła realizację 16 projektów inwestycyjnych wartych w sumie ponad 300 mln euro, podsumowano.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: