Pakiet dla MŚP wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Da blisko 4 mld zł przez 10 lat

Firma

Mężczyzna w garniturze układający pieniądze w stos
Fot. stock.adobe.com/Andrey Popov

Pakiet dla małych i średnich firm (MŚP), który wejdzie w życie 1 stycznia, przyniesie prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Pakiet dla małych i średnich firm, który wejdzie w życie 1 stycznia, przyniesie prawie 50 uproszczeń #MSP #PakietMSP #firmy

“Już 1 stycznia 2019 r. w życie wejdzie pakiet dla małych i średnich firm (Pakiet MŚP), który przynosi prawie 50 uproszczeń, dzięki którym, według naszych szacunków, w kieszeniach przedsiębiorców zostanie blisko 4 mld zł w horyzoncie 10 lat” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Możliwość uwzględnienia wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu

Dodała, że jednym z najważniejszych rozwiązań przewidzianych w ustawie jest możliwość uwzględnienia wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu, a więc po zmianie przepisów właściciel firmy będzie mógł uwzględnić w kosztach wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi.

Jak wyjaśniła minister, ta zmiana ma przynieść korzyści zwłaszcza mikro- i małym przedsiębiorstwom rodzinnym. Podatnik zatrudniający małżonka (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) będzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny. Rozwiązanie to przyniesie korzyść co najmniej kilkudziesięciu tysiącom przedsiębiorców.

Jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 mln zł

“Inną z kluczowych zmian jest możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł. Obniżamy również koszty funkcjonowania pracodawców – likwidujemy m.in. obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników. Podnosimy – ponad dwukrotnie – limit pracowników, do którego pracodawca nie musi zatrudniać specjalistów od BHP”- powiedziała Emilewicz.

Minister dodała, że pakiet, wśród wielu rozwiązań, wprowadza także m.in. podniesienie limitu małego podatnika z 1,2 mln euro do 2 mln euro, co sprawi, że większa liczba przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z wyższej jednorazowej amortyzacji środków trwałych (do wysokości równowartości 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych) oraz wpłacać kwartalnie zaliczki na podatki dochodowe. To rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: Marek Knitter, ISBnews

 

Udostępnij artykuł: