„Pakiet dla średnich miast”: Polski Fundusz Rozwoju podpisał umowy na 50 mln zł

Samorządy

Limanowa i Nowy Sącz podpisały umowy na inwestycje samorządowe w ramach "Pakietu dla średnich miast". Są to pierwsze dwie umowy w ramach programu Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS), zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Ich łączna wartość to 50 mln zł.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju
Fot. Materiały prasowe PFR

Limanowa i Nowy Sącz podpisały umowy na inwestycje samorządowe w ramach "Pakietu dla średnich miast". Są to pierwsze dwie umowy w ramach programu Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS), zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Ich łączna wartość to 50 mln zł.

#PFR: podpisano już 20 listów intencyjnych, a łączna wartość inwestycji może sięgnąć ok. 1 mld zł #inwestycje

- Limanowa i Nowy Sącz podjęły pionierską decyzję o podpisaniu umów inwestycyjnych, które przyniosą korzyści każdej ze stron - powiedział Kwieciński podczas konferencji PFR "Pakiet dla miast średnich".- Jesteśmy przekonani - i jest to celem, by 2018 był rokiem wyraźnego przyspieszenia inwestycji samorządowych również po to, by polska gospodarka przyspieszała dzięki inwestycjom. […] Wspólnie z PFR będziemy działali na rzecz przyspieszenia inwestycji również prywatnych w tym roku. Ten rok 2018 będzie rokiem inwestycji w polskiej gospodarce - dodał.

Łączna wartość inwestycji może sięgnąć 1 mld zł

PFR poinformował, że podpisano już 20 listów intencyjnych, a łączna wartość inwestycji może sięgnąć ok. 1 mld zł. Maksymalna wartość pojedynczej inwestycji w ramach FIS to 120 mln zł, a jej okres trwania - do 20 lat.- Jestem przekonany, że nasza oferta przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji.

Za inwestycje kapitałowe FIS w spółki samorządowe odpowiada Departament Inwestycji Samorządowych (DIS), który jest komórką PFR.Jak informował wcześniej resort rozwoju, w ramach FIS istnieje możliwość uzyskania wsparcia dla inwestycji w całości finansowanych ze środków krajowych lub zdobycia kapitału na wkład własny dla projektów finansowanych ze środków unijnych. Oferowane obszary wsparcia to np.: sektor wodno-kanalizacyjny, gospodarka odpadami, dostarczanie energii oraz gazu, infrastruktura społeczna, rewitalizacja, transport zbiorowy czy ochrona zdrowia.Pakiet dla średnich miast to jeden z projektów strategicznych realizujących "Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" (SOR). Pakiet dotyczy miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miast powyżej 15 tys. mieszkańców będących stolicami powiatów z wyłączeniem miast wojewódzkich - w tej chwili jest to 255 miejscowości w całej Polsce.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: