Pakiet Office 365 dla NGO – istotne wsparcie w organizacji każdej wielkości

Tylko u nas

Dziś mija dokładnie rok od wprowadzenia przez Microsoft światowego programu udostępniania Office 365 organizacjom non-profit. W Polsce bezpłatny Office 365 dla NGO w swojej codziennej pracy z powodzeniem wykorzystują m.in. Stowarzyszenie "Wiosna", Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ czy Fundacja Aegis.

Dziś mija dokładnie rok od wprowadzenia przez Microsoft światowego programu udostępniania Office 365 organizacjom non-profit. W Polsce bezpłatny Office 365 dla NGO w swojej codziennej pracy z powodzeniem wykorzystują m.in. Stowarzyszenie "Wiosna", Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ czy Fundacja Aegis.

Choć organizacje te różnią się wielkością, skalą i obszarem działań, pakiet Microsoft okazuje się być odpowiedni i pomocny przy realizacji zadań statutowych każdej z nich. Darmowa usługa dla instytucji trzeciego sektora była dotychczas dostępna w 78 krajach, a od czerwca 2014 r. liczba objętych nią krajów wzrosła do 90. W Polsce od początku istnienia programu z bezpłatnego pakietu skorzystało blisko 46 500 użytkowników - najwięcej ze wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

W 2013 roku firma Microsoft wprowadziła usługę bezpłatnego pakietu Office 365 dla organizacji pozarządowych, które spełniają kryteria programu wsparcia technologicznego. Specjalna edycja aplikacji Office 365 dla organizacji non-profit zapewnia dostęp do zawsze aktualnej usługi w chmurze.

"Rozwój technik cyfrowych zmienia się niezwykle dynamicznie i ich wykorzystanie w dużej mierze decyduje o sukcesie wielu inicjatyw. Chcemy, aby organizacje pozarządowe, które działają na co dzień dla dobra innych - niezależnie od wielkości i zasięgu działań - nie przegrywały tego technologicznego wyścigu ze względu na ograniczone środki finansowe. Oferta bezpłatnych narzędzi Microsoft do pracy w chmurze to forma wsparcia technologicznego i wyraz uznania dla ich działalności" - powiedział Marek Kosycarz, dyrektor odpowiedzialności społecznej w polskim oddziale Microsoft.

Polskie organizacje pozarządowe mogą również korzystać z programu grantów. Dzięki inicjatywie Technologie.org.pl Fundacji TechSoup mogą otrzymać dostęp do najnowszych narzędzi, ponosząc jedynie opłatę administracyjną. Od początku istnienia programu w Polsce z darmowego oprogramowania oraz grantów o łącznej wartości ponad 37 mln złotych skorzystało już 1667 organizacji w Polsce.

Nowoczesne technologie mogą znacząco wesprzeć organizację w niesieniu pomocy innym niezależnie od jej wielkości i obszaru działania - dobitnie pokazują to dotychczasowe wdrożenia Office 365.

Wiosna cały rok czyli 365 (dni)

Stowarzyszenie Wiosna, znane m.in. z prowadzenia od 13 lat akcji Szlachetna Paczka, współpracuje z ponad 9000 osób, wykorzystując przy tym bezpłatny pakiet Office 365. Tylko w 2013 roku w ramach projektu Szlachetna Paczka organizacja dotarła z pomocą do 17 684 rodzin w potrzebie, przekazując paczki o łącznej wartości 33,1 mln zł. Akcja prowadzona w 500 regionach Polski zaangażowała 530 500 darczyńców.
 
"Funkcjonowanie na tak szeroką skalę, jak ma to miejsce w przypadku stowarzyszenia "Wiosna" nie byłoby możliwe bez skutecznych systemów IT. Zdecydowaliśmy się przejść na rozwiązania Office 365, ponieważ stanęliśmy przed wyzywaniem połączenia w krótkim czasie ponad 600 000 osób współpracujących przy projektach społecznych. W organizacji mamy również dużą rotację pracowników, ok. 20% rocznie - zdecydowanie łatwiej zarządza się tak zmieniającymi się kadrami z pomocą Office 365. Co równie ważne, dzięki pakietowi Office 365 znacznie poprawiła się jakość narzędzi do komunikacji wewnętrznej pracowników i struktur projektów społecznych" - podkreślił Wojciech Kmiecik, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Wiosna.

Fundacja PODAJ DALEJ

Fundacja im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ powstała w lutym 2004. Jej inicjatorami są osoby sprawne i niepełnosprawne z doświadczeniem w pracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. W fundacji pracuje na co dzień 14 osób, wspieranych przy różnych projektach przez około 100 wolontariuszy. Organizacja prowadzi treningi sportowe i zajęcia aktywnej rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, oraz programy edukacyjne dotyczące integracji, niepełnosprawności, zagrożeń związanych np. ze skokami do wody na główkę.

"Od pięciu lat nasza fundacja bierze udział w programie TechSoup, który daje nam na dostęp do bezpłatnego oprogramowania. To realne i bardzo duże oszczędności dla fundacji. Bezpłatny Office 365 ułatwia nam także zdalną pracę - mamy łatwy i bezpieczny dostęp do potrzebnych dokumentów w każdym miejscu. Praca przestała wiązać nas z biurkiem, dzięki czemu możemy sprawniej działać w terenie na rzecz osób niepełnosprawnych" - powiedział Karol Włodarczyk, wiceprezes zarządu Fundacji PODAJ DALEJ.

Fundacja Aegis

Fundacja Aegis powstała, aby pomóc przeobrazić pomysły związane z otwartym oprogramowaniem, otwartymi standardami, otwartymi danymi i interoperacyjnością w żywe projekty. Organizacja współpracuje na stałe z zaledwie 3 pracownikami, zaś w zależności od podejmowanych przedsięwzięć, liczba ta wzrasta maksymalnie do 10 osób. Fundacja oferuje projektom, którymi się opiekuje doradztwo w dziedzinie technologii, prawa i biznesu, a także obejmuje je ochroną prawną w odpowiednim zakresie.

"Szybko zauważyliśmy, że wsparcie technologiczne związane z użytkowaniem bezpłatnej wersji pakietu Office 365 przekłada się na większą efektywność naszych działań. Zdecydowaliśmy się na Office 365, ponieważ korzystamy z bardzo dużej liczby dokumentów, którymi musimy się stale wymieniać" - podkreślił Michał Smereczyński, współzałożyciel fundacji Aegis.

Źródło: Microsoft

 

Udostępnij artykuł: