Parlament Europejski przyjął projekt budżetu Unii Europejskiej na 2019 r. Co ze środkami dla Polski?

Gospodarka

Parlament Europejski przyjął, uzgodniony z Radą Unii Europejskiej, projekt budżetu Unii Europejskiej na 2019 r., podało ministerstwo finansów. Negocjacje budżetowe trwały od czerwca br.

Euro na tle flagi Unii Europejskiej
Fot. stock.adobe.com/Zerbor

Parlament Europejski przyjął, uzgodniony z Radą Unii Europejskiej, projekt budżetu Unii Europejskiej na 2019 r., podało ministerstwo finansów. Negocjacje budżetowe trwały od czerwca br.

Polskim sukcesem w negocjacjach jest zapewnienie finansowania polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej #budżet #UE

"W przyszłym roku zobowiązania budżetu UE wyniosą 165,8 mld euro, przy płatnościach na poziomie 148,2 mld euro" - czytamy w komunikacie.Według resortu, przyjęcie budżetu jest bardzo dobrym sygnałem dla toczących się obecnie negocjacji budżetu UE po roku 2020 (wieloletnie ramy finansowe UE 2021-2027), a także dla trwającego procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej."Dzięki porozumieniu uniknięto scenariusza braku budżetu od 1 stycznia. Nie będzie również konieczności stosowania prowizorium budżetowego" - czytamy także.

Zapewnienie finansowania polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej

Polskim sukcesem w negocjacjach jest zapewnienie finansowania polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej - wydatków budżetowych o szczególnym znaczeniu dla Polski - w sposób, który umożliwia ich efektywną realizację w nadchodzących miesiącach, podkreślono w komunikacie.Finansowanie to będzie zapewnione, zarówno zgodnie z obecnymi danymi o tempie realizacji projektów, jak i w przypadku dalszego spodziewanego przyspieszenia. Udało się to osiągnąć dzięki przyjęciu specjalnej, wspólnej deklaracji o płatnościach, podpisanej przez Radę UE, Parlament Europejski i Komisję Europejską. Przewiduje ona zwiększenie środków w budżecie UE w przypadku znaczącego przyspieszenia realizacji projektów, podano dalej.Czytaj także: Skąd brać pieniądze na rozwój lokalny w nadchodzącej perspektywie?"Przyszłoroczny budżet unijny będzie wspierać badania naukowe, edukację, młodzież, ochronę granic zewnętrznych oraz bezpieczeństwo w UE. Przewidziano dodatkowe środki na działania poza granicami UE, aby eliminować przyczyny migracji w krajach pochodzenia i tranzytu. Udało się również zwiększyć środki na unijny program Erasmus+, który wspiera kształcenie studentów" - podsumowano w materiale.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: